• Vadi'nin Medya Penceresi

27 Mayıs 2019 Pazartesi

Emek is ticaret

Yazarlar > Adnan Yazıcı > Köşe Yazısı

Giriş : 2019-05-14 Bu yazı 120 kez okundu
 
Şal Çekme Nedir?
 
 


Belki bu tabir size yabancı geliyor olabilir. Esasında bana da ilk başta yabancı geldi. Ama araştırınca pek de yabancı olmadığını anlamak çok zamanımı almadı. Bu tabiri genç kuşaklar pek bilmez. Yaşı 60'ı devirenlerin hafızalarında ise canlı bir şekilde duruyor. Ben ise şal çekme meselesini sohbet esnasında duydum, içeriğini ise babamdan dinledim.

Sahi nedir şal çekmek? Koyun yününden elde dokunarak üretilen elbiselerin genel adı şaldır. Hazır kumaşın temin edilmesinin zor olduğu yıllarda mahallemizde ve çevremizde "Şal Çekme" yöntemiyle elbise dikilecek malzemeler üretiliyordu.
Öncelikle koyundan kırkılan yün yıkanıp eğrilerek ip haline dönüştürülmekteydi. Daha sonra genellikle evlerin kapıları ya da açık alanlarda 10-15 metre uzunluğundaki iki kazığa geçirilen ipliklerin, şimşir ağacından yapılan “kılıç” denilen aletle ayrıştırılarak yoğrulması ve el teması ile dokunarak yaklaşık 40 cm genişliğinde "Şal" denilen malzemenin üretimi gerçekleştiriliyordu. Şalın uzunluğu ise yapılacak elbiseye göre değişim göstermekteydi. Bu malzeme 40 cm genişliğinde ve yaklaşık 3 metre uzunluğundaki ağaçtan yapılan oluğun içerisine yerleştirilerek üzeri de ağaç kapak ile kapatılarak sert olan şalın yüzeyine temas ettirilerek sürtünmesi ve bu suretle yumuşatılması sağlamaktaydı. Bu duruma "Şal Çekme" adı verilmiştir.
Mahallemizde şal çekmenin en çok yapıldığı yer Çukurköy'de Rahmetli Eyüp Yazıcı'nın evinin kapısındaki düzenekle gerçekleştirilmiştir. Yumuşatılması sağlanan şallar yöredeki terzilere gönderilerek genellikle erkek giyimi için ceket ve pantolon dikimi gerçekleştirilmiştir. Şaldan üretilen cekete "aba", pantolona da "zıpka" adı verilmiştir. 
Şimdilerde ise fabrika mallarının piyasaya bolca girmesi ve temin edilmesinin güç olmaması nedeniyle bu kültürden bir eser yoktur maalesef.

Harşıt Vadisi Köşe YazısıArşiv Yazı
 
 
 
Derecesi:120
Yazar:Adnan Yazıcı

Yazı Yorumları

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

YAZI DERECESİ

HarsitUser / 10 120