• Vadi'nin Medya Penceresi

19 Şubat 2018 Pazartesi

Emek is ticaret
SON HABERLER

Sezai Balcı Cihan ı İslam Mecmuası'nı Anlattı.


  • 12 Aralık 2017 Salı
Sezai Balcı Cihan ı İslam Mecmuası'nı Anlattı.
Sezai Balcı Cihan ı İslam Mecmuası'nı Anlattı.

Türk Tarih Kurumutarafından İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen 100. Yılında I. DünyaSavaşı’nın Hukuki ve Tarihi Yönleri Uluslar arası Sempozyumu 6-9Aralık 2017 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Kongre Kültür Merkezi’n deyapıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasında İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Gazi Üniversitesi Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necdet Hayta, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı veA zerbaycan Milli İlimler Akademisi Tarih Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Yagub Mahmudov sözaldı.
    80’e yakın akademisyenin katıldığı sempozyumda, Osmanlı Devletinin yıkılmasına sebep olan Birinci Dünya Savaşı ile ilgili çeşitli konular ele alındı.
Sempozyumun 7 Aralık 2017 Perşembe günü gerçekleşen oturumunda Giresun Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden Doç. Dr. Sezai Balcı "Birinci Dünya Savaşı'nda Bir Propapaganda Dergisi: Cihan-ı İslam Mecmuası", adlı birbildiri ile sempozyuma konuşmacı olarak katıldı. Balcı konuşmasında1914-1915 yıllarında Arapça, Farsça, Türkçe ve Urduca yayınlanan Cihan-ı İslam Dergisi’ni ele aldı.
    Cihan-ı İslam Dergisi, günümüzdeHindistan, Pakistan, Bangladeş, Burma ve Myanmar'dan oluşan Hind Müslümanlarını İngilizlere karşı, Osmanlı Devletinin yanında cihada katılmasını sağlamaktır. Bu amaçla dergi, Hind Müslümanları arasında, İngilizlere karşı propaganda yaparak, onların İngilizlere karşı isyanetmeleri amacıyla yayınlanıyordu.

Okunma Sayısı: 246

Haber Kaynağı: Giresun Medya Platformu

Haber Editörü: Seyit Güvendi

Haber Etiketleri: Sezai Balcı Cihan ı İslam Mecmuası'nı Anlattı., aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

alfabesoft
Puan Durumu

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser 4 / 10 246 8

Sitene Ekle