• Vadi'nin Medya Penceresi

16 Temmuz 2018 Pazartesi

Emek is ticaret
SON HABERLER

Giresun Üniversitesi 12. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlandı


  • 16 Mart 2018 Cuma
Giresun Üniversitesi 12. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlandı
Giresun Üniversitesi 12. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlandı

Giresun Üniversitesi 12. Kuruluş Yıl Dönümü, 16 Mart 2018 Cuma günü yoğun katılımla düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Güre Yerleşkesi Rektörlük Binası Önünde saat 10.00’da, Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu ile başlayan kutlama programı, Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonundaki etkinliklerle devam etti.
    GRÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Vasıf Hasanoğlu ve Dr. Öğr. Üy. Halis Gürkan Kırankaya’nın hazırladığı müzik dinletisi salondan büyük beğeni toplarken, programın devamında üniversitemizde bu yıl göreve başlayan ve bir üst akademik unvanı almaya hak kazanan öğretim üyeleri için cübbe giyme töreni düzenlendi.
    Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi kadrolarına yükselen ve bu yıl GRÜ’de göreve başlayan akademisyenler, başta Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun olmak üzere, Rektör Yardımcıları, dekanlar ve protokol üyelerinden belgelerini aldılar.
    Programın öğleden sonraki bölümü, Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun ve Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’nın yanı sıra Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral   Hakan Saraç, Belediye Başkanı Kerim Aksu, İl Emniyet Müdürü Fahri AKTAŞ, İl Jandarma Komutanı J.Alb.B. Murat Yakın, İl Gen Meclisi Başkanı Abdullah Mürşit Gürel, Rize Ünv. Rektör Yrd. Prof. Dr. Ali Bilgin, Sahil Güvenlik Komutan V. Muhammet Ali Taşkın, ilçe belediye başkanları, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, üniversitemiz akademik- idari personeli ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşti.
     Eğitim Fakültesi akademisyenlerinden Öğr. Gör. Şenol Sancak’ın sunumuyla gerçekleşen programın açılış konuşmasını GRÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Arslantürk yaptı. “Üniversite deyince aklımıza iki yapı taşı gelmektedir: Hocalar ve öğrenciler” diyerek, akademisyenlerden ve öğrencilerden beklenenleri sıralayan  Arslantürk, konuşmasının devamında, 15 Temmuz darbe girişiminden Afrin’de düzenlenen “Zeytin Dalı” operasyonuna kadar geçen sürece kısaca değindi.
    Daha sonra konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun sözlerine, Giresun Üniversitesi’nin bu günlere gelmesinde emeği geçen başta Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli olmak üzere, valilere, milletvekillerine, belediye başkanlarına, hayırsever iş adamları ve vatandaşlara teşekkür ederek başladı.  
    “Bilim filozofları, bilgiyi hem bir erdem hem de bir güç olarak tanımlamaktadırlar. Bilgi en önemli güçtür” diyen Rektörümüz sözlerini şu şekilde sürdürdü:   “Üniversiteler bu gücün üretim merkezleridir. Zira bilgi toplumunun önünü açan, özgür ve eleştirel düşüncenin, sorgulama ve araştırmanın, yenilikçi ve yaratıcı enerjinin ana kaynağı üniversitelerdir. Dünyanın yakın tarihi, bölgesel ve uluslararası güç olma yolunda olağanüstü gelişme gösteren ülkelerin bu başarılarında en büyük payın yükseköğretime yaptıkları iddialı yatırımlar olduğu açıkça görülebilir. Tarihin ülkemize ve milletimize yüklediği görev ve sorumluluğun ifasında çağın gerektirdiği bilgi, teknoloji, sanayi ve üretim gücünün önemini tartışamayız. Bu bağlamda Giresun Üniversitesi de kurulduğu günden itibaren ilimizin ve ülkemizin kültürel, ekonomik, bilimsel alanda gelişmesine ciddi katkılar yapmış bir bilim yuvasıdır.”
    Üniversitemizle ilgili sayısal verilere değinen Rektörümüz son yıllarda gerçekleştirdikleri projelere değinirken sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Üniversitelerin akademik teşvik komisyonlarınca onaylanan puanları ile YÖK tarafından yayınlanan öğretim üyesi verilerinin kullanıldığı sıralamaya göre Giresun Üniversitesi, Devlet Üniversiteleri Genel Sıralamasında 108 devlet üniversitesi arasında 32. sırada yer aldı. Eğitim Fakülteleri sıralamasında geçen sene 37. sırada yer alan Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi bu yıl 20. sırada; İİBF sıralamasında 2017 yılında 49. sırada iken 2018 yılında 39. sırada; Meslek Yüksek Okulları sıralamasında 2017 yılında 29. sırada iken bu yıl 20. sırada; Mühendislik Fakülteleri sıralamasında 2017 yılında 11. sırada yer alan Giresun Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bu yıl bir basamak yükselerek 81 devlet üniversitesi mühendislik fakültesi arasında 10. sırada yer almıştır. Bu yükseliş trendinin önümüzdeki yıllarda çok daha yukarılara tırmanacağına dair inancımız tamdır.
    Üniversitelerin görevi sadece bilgiyi üretmek değil, onun bir bölümünü sanayinin, ekonominin ve iş dünyasının imkânlarına sunmaktır. Teoriden pratiğe aktarılan bilgi, yani üretime transfer edilen bilgi, buluş, gelişme, kalkınma ve dünya ile rekabet etmek demektir. Bu anlamda 2016 yılında şehir ve Üniversite arasındaki ilişkiyi canlı tutacak bir Platform kurduk. Bir tür fahri mütevelli heyetti olarak faaliyet gösteren GÜKİP ilk olarak turizm konusunda çalışmalar yapmayı kararlaştırmıştır. Yine bölgenin önemli sanayi alanlarından biri olan silah sanayiinde çalışacak ara eleman ihtiyacını gidermek amacıyla Hafif Silah Sistemleri Programını Teknik Bilimler MYO bünyesinde açtık. Ayrıca bölgemizde Ordu ile birlikte bir teknoloji geliştirme bölgesi (Teknokent) kurma noktasında çalışmaları başlattık. Bu amaçla Bulancak 2. OSB ‘de 10 dönümlük bir arazi Teknokent’e tahsis edildi. Bu süreçte Sayın Bakanımız, Sayın Valimiz ve 2. OSB Müdürü Mete Bahadır Yılmaz başta olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür ederim…
    Giresun Üniversitesinin kuruluşunun 12. sene-i devriyesini kutladığımız bu günde öğretim elemanlarımızdan gençlerimizi daha özgüven sahibi olarak yetiştirmelerini, öğrendiklerini kullanılır hale getirmelerine yardımcı olmalarını istiyorum. Türkiye’mizin dünya ile rekabetinde en önemli kaynağımız olan gençlerimizi dünya ile yarışacak seviyede ufuk sahibi olarak hazırlamalarını rica ediyorum. Devletimizin sağladığı imkânlar her gün daha da artmaktadır. Bu yatırımın bedeli olarak ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma hedefinde Giresun Üniversitesinin de olduğunu göstermeliyiz.”
    Giresun Üniversitesinin 12. Kuruluş Yıl Dönümünü programına katılımlarından dolayı protokole ve salondaki misafirlere teşekkür ederek sözlerini sonlandıran Rektörümüzün ardından Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu söz aldı.
    Giresun Üniversitesinin hızla geliştiğini ve bu gün 30 bin öğrenciye sahip büyük bir üniversite olduğunu belirten Aksu, Giresun’da okuyan her öğrencinin aynı zamanda bu şehri dışarda tanıtan bir gönül elçisi olduğunu söyledi. “Üniversitedeki hocalarınızın yolunu takip edin” diyerek öğrencilere farklı telkinlere karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen Aksu, programa katkı sağlayanlara teşekkür ederek sözlerini noktaladı.
    Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları yaptığı konuşmada, öğrencilerin üniversite yıllarını iyi değerlendirmelerinin ve kendilerini geliştirmelerinin önemine değindi. “Bilginin iki yılda bir eskidiği bir dönemdeyiz. Bu nedenle bilime ve bilgiye çok önem vermeniz gerekiyor” diyen Sayın Vali sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Burada eğitim gören 30 bin arkadaşımızla beraber ülkemizin zenginliğine zenginlik birikimine birikim katacaksınız ve üniversal boyutta hepimiz bu zenginliği yaşayacağız… Üniversitemizden beklentilerimiz her şehirde olduğu gibi çok yüksek. Kurulduğu tarihten buyana İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına büyük katkı sağlayan Üniversitemizin bizlere, Giresun’umuza her konuda öncülük ve rehberlik yapmasını bekliyoruz… Üniversitemizin büyük bir gelişim göstermesinde emekleri olan başta Rektörümüz olmak üzere akademisyenlerimize ve kuruluşundan bu yana katkısı olan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, kendilerini gönülden kutluyorum.”
    Sayın Valinin ardından kürsüye çıkan, 12. Kuruluş Yıl Dönümü programının onur konuğu olan, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen,  "Medeniyet, Kültür, İletişim" başlıklı bir konferans verdi.
    Medeniyetin, kültürün kişilerin kafalarında tasarlandığı gibi maddi veya manevi bir ayrımının yapılamayacağını söylene Edibe Sözen şöyle devam etti: “Kültür ve medeniyetin birbirinden ayrılamayacağını savunanlardanım. Bir yerin kültürü neyse medeniyetinde öyle tasarlanmalı.  Bir destan, musiki, bir bilimsel teori, resim, hat sanatı bunların hepsi kültürün ögeleridir. hepsinin arkasında  onları ortaya çıkaran bir görüş, duyuş ve düşünce tarzı vardır. Medeniyetler, değiştikçe iletişimde değişiyor.  Radyo ve televizyonun icadı, yolların yapımıyla  medeniyete dair bir takım yenileşmeler oldu. Matbaanın icadıyla birlikte de yeni bir medeniyet tasarımı, yazılı bir şekilde ortaya çıktı.
    Özellikle 90’lı yıllardan dünya büyük bir değişim yaşadı. Dijital gelişme ile dünya çok fazla değişti. Şu an dünyanın yarısından fazlası en az bir adet akıllı telefon kullanıyor. Dünya genelinde  web trafiğinin yarısından fazlası artık cep telefonlarında gerçekleşiyor. Artık günümüzde olan ise meta medeniyet evresidir. Alt kültürlerin ortaya çıkmasıyla topluma girdiğinizde marjinal tipleri görebiliyorsunuz. Görselleşme ile şiddetin yaygınlaşması meta medeniyetin göstergeleridir.”
    Sözlerini, kendisini Giresun’a, Giresun Üniversitesinin 12. Kuruluş Yıl Dönümü programına davet ettikleri için Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun ve üniversite yönetimine teşekkür ederek noktalayan Prof. Dr. Edibe Sözen’e günün anısına hazırlanan teşekkür plaketi ve hediyeleri Prof. Dr. Cevdet Coşkun ve  Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları takdim etti.
    Yoğun katılımla gerçekleşen Giresun Üniversitesinin 12. Kuruluş Yıl Dönümü programı, toplu fotoğraf çekiminin ardından, Rektörlük fuaye salonunda düzenlenen kokteyl ile sona erdi.
    Giresun Üniversitesi olarak kuruluşumuzun 12. yıl dönümünde bizleri yalnız bırakmayan il protokolünün değerli üyelerine, üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrencilerine, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine, değerli Giresun halkına, yoğun programları nedeniyle programımıza katılamayan fakat, gönderdikleri telgraf ve fakslarla bu sevincimize ortak olan  bakan, milletvekilli, vali, belediye başkanı ve rektörlerimize teşekkürü bir borç biliyoruz.

Okunma Sayısı: 1355

Haber Kaynağı: Giresun Üniversitesi Basın

Haber Editörü: Seyit Güvendi

Haber Etiketleri: Giresun Üniversitesi 12. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlandı, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

alfabesoft
Puan Durumu

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser 4 / 10 1355 8

Sitene Ekle