• Vadi'nin Medya Penceresi

26 Nisan 2019 Cuma

Emek is ticaret
SON HABERLER

Doğankent Belediye Ekipleri Hayvan Pazarını Denetledi


  • 27 Ağustos 2017 Pazar
Doğankent Belediye Ekipleri Hayvan Pazarını Denetledi
Doğankent Belediye Ekipleri Hayvan Pazarını Denetledi

Doğankent Belediyesi Zabıta ekipleri ilçenin Merkez Mahalle Kelkız mevkiinde yaklaşan kurban bayramı dolayısıyla kurulan kurbanlık hayvan pazarında denetimlerini sürdürdü.

Doğankent Belediyesi  Zabıta ekipleri, hayvan pazarında denetimlerde bulunarak, pazara getirilen hayvanların il içi hareketlerinde pasaport, nakil belgesi, iller arası hareketlerinde sağlık raporları, pasaport, nakil belgeleri, küpelerinin ve hayvanların kurbana elverişli olup olmadıkları kontrol edildi. Sorunsuz bir kurban döneminin gerçekleşmesi için hayvan pazarı zabıtalar tarafından titizlikle denetlenerek, vatandaşların sağlıklı bir şekilde alışveriş yapmaları için gerekli tedbirler alındı.

Doğankent Belediye Başkanı Haşim Birol Tekin, ilçede kurulan kurban pazarının denetimlerinin titizlikle yürütüldüğünü söyledi. Vatandaşların kurbanlarını sağlıklı bir şekilde alabilmeleri için çalışmalara hız verdiklerini aktaran Belediye Başkanımız Haşim Birol Tekin, “Bu nedenle veteriner hekim ile zabıtadan oluşan kurban denetim ekibi oluşturduk. Kurbanlık hayvanlar ekiplerimiz tarafından teker teker kontrol edilerek kurbanlık olamayacak, yaşı küçük olan ya da hasta olan hayvanların kontrolleri ekiplerimiz tarafından kontrol edilmiştir. Hayvanların sağlığı ve tüm belgeleri kontrol edilerek halkımızın gönül rahatlığı içerisinde alış verişlerini yapabilecekleri ortam sağlanmıştır. Kesilecek hayvanın kurban olmaya engel bir kusurunun bulunmaması gerektiğini ifade eden Tekin"Kurban alırken dini ölçülere uygun olması, sağlıklı, besili olması, gebe olmaması, veteriner sağlık raporunun bulunması, aşı kaydı olması, kulaklarının küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunması, küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin olması, kurbanlık hayvanların erkek olanlarının tercih edilmesi, sığırların iki yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kurban kesildikten sonra kan, atıklar ve iç organlar sokak ve caddelere bırakılmayacak, evcil ve yabani hayvanlara verilmeyecek, derin çukurlara gömülerek imha edilecektir” dedi.

Okunma: 1169 | Kaynak: Harşıt Vadisi

Haber Editörü: Seyit Güvendi | Güncelleme: 14 Ekim 2018 Pazar

Haber Etiketleri: Doğankent Belediye Ekipleri Hayvan Pazarını Denetledi, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser / 10 1169 3