• Vadi'nin Medya Penceresi

22 Haziran 2018 Cuma

Emek is ticaret
SON HABERLER

Doğal Dükkan Restaurant & Cafe


  • 19 Eylül 2017 Salı
Doğal Dükkan Restaurant & Cafe
Doğal Dükkan Restaurant & Cafe

Unutulmaya yüz tutmuş yöresel lezzetlerimizi sizlerle tanıştırmak üzere, “Kuşaktan Kuşağa Kaşık Kaşık Lezzetler.” Sloganıyla kurulduğu Tirebolu’da 5 yıldır hizmet veren Doğal Dükkan, Trabzon ve Giresun’dan sonra yöresel ürünlerimizi, Türkiye’nin dört yanına taşıyacak kültür yolculuğuna devam ediyor.

“kuşaktan kuşağa kaşık kaşık lezzetler’’
Tadı damaklarımızda kalan anne yemeklerinin sırrı bir tutam sevgidir aslında. Hepimizi aynı duygularla besleyerek  büyüten annelerimiz kullandıkları malzemeleri özenle seçer, en tazesini arar bulur. Asla katkılı malzeme kullanmaz, eksik veya fazla malzemeye gerek duymaz, hijyene dikkat eder, her zaman aynı (standart) lezzeti hazırlar, her yaptığı sağlıklıdır.
Annelerimizin mevsiminde özenle şeçerek elleriyle hazırladığı reçeller, turşular, kurutulmuş meyve ve sebzelerden oluşan acı, tatlı ve ekşi sır lezzetleri sofralarımızın zenginliğini oluşturur. Her anne, imzasını taşıyan çok özel yöresel bir lezzetle anılır.  
Saymakla bitmeyen zenginlikte yöresel lezzetler annelerimizin el emeği ile oluşmuş geleneksel kültürümüzdür.  Unutulmaya yüz tutmuş yöresel lezzetlerimizi sizlerle tanıştırmak üzere, “kuşaktan kuşağa kaşık kaşık lezzetleri’’ kurduğu köy organizasyonlarından köylülerin topladığı sebze, meyveleri işleyerek butik reçel, pekmez, meyve ezmesi ve sebzelerin gerek mutfakta mamul hale dönüştürülerek masalara servis etmesi gerekse bu ürünleri restarantta oluşturulan satış reyonlarında misafirlerimize sunulması sağlamaktadır.
Ayrıca fındık bahçelerinin altında köylü ailelere yumurta tavukları dağıtarak oluşturduğu fındık alt tavukçuluğu projesi ile doğal yumurta üretimini gerçekleştirmiştir. Yine köylülerimizin büyük baş hayvanlarını bedeli değerinde satın alarak şubelerine hijyenik şartlarda göndermektedir.
Böylece köylüler tarafından üretilen ve bir kısmı butik Doğal Dükkan üretimini tüketici zincirine  ulaştırmayı başarmıştır. Tüketicilerimiz özlem duyduğu, anne imzasını taşıyan ürünleri sağlıklı bir şekilde satın almaktadır.
 
Hepimiz bu sözlerle uzaktan sahiplendik köyümüzü, uzak durduk köylümüzden, dertlerini dinlemedik, zorluklarını bilemedik. Çalışan üreten köylümüzün çiftçimizin yanında olamadık. Ektiğini biçtiğini bizim için yetiştirdiği ürünlerin değerini bilemedik.
Yıllar sonra gerçek köy kahvaltısını arar olduk, gerçek köy ürünlerinin sağlıklı beslenme için önemini fark ettiğimiz de ağzımızın tadı çoktan kaçmıştı. eski tadını bulamadığımız, ürünlerin kokusu kalmamış, renkleri, şekilleri  değişmişti. Parayla satın alabileceğiniz doğal ürün kalmamıştı. Doğal ürün tüketmek için once üretmek gerektiğini geç te olsa anladık.
Doğal Dükkan olarak köy organizasyonları projesini hayata geçirdik karadeniz yöresinde doğal ortamlarda yetişen veya yetiştirilen tarımsal ve hayvansal ürünlerin ekonomiye kazandırılması  için kendi yöremizde köylümüzle birlikte el ele vererek ürettiğimiz ürünleri birlikte işliyoruz elde edilen katma değeri köylümüzle paylaşıyoruz.
DOĞAL LEZZETLER
Doğal kahvaltı: Doğal ürünlerden oluşan zengin bir kahvaltı sofrasında, tereyağ, peynir ve yumurtanın bir sahanda buluşmasına tanıklık edecek, sütün kokusunu damağınızda hissedeceğiniz özel yapım beyaz peynirin tadına bakacak, ortamın havasını değiştiren fırında çökelek ve yayla kokusunu barındıran kavurmanın doğal kokularını ciğerlerinizde harmanlayacaksınız. üzerinde ev yapımı pekmezle servis edilen süzme köy yoğurdunun egzotik tadı yanında, yörenin zengin çiçek florasına sahip bölgelerinden toplanan doğal balı kaşıklayacaksınız.Tadı aklınızda saklı Anne reçelleriyle buluşmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.
İçinizi ısıtacak çayımızdan aldığınız her yudum sizi karadenizin köylerine, yaylalarına, bahçelerine kadar götürecek. kendinizi doğal bir ortamda hissedeceksiniz. Kahvaltıda tüketilen ürünler ne kadar doğalsa kahvaltı o kadar sağlıklı demektir.
 
Doğal yöresel lezzetler: Tirebolu yaylalarında ve ormanlık alanlarda doğal ortamlarında kendiliğinden yetişen bitkilerin, doğal yorumu… Karadeniz bölgesinin sağlık iksiri… Kahvaltı ve ana yemeklerde servis edilen  Isırgan, Diken Ucu, Galdirik, Sakarca, Lahana diblesi, Lahana sarma, Bezelye, Fasulye, Pezik, Taflan ve Kiraz kavurmaları bölgemizde asırladır tüketilen  şifa kaynağıdır.
Kendinizi daha sağlıklı, daha özgüvenli, daha enerjik, daha fit hissettirecek bu eşsiz lezzetlerin sağlıkla ilgili bağlantılı sırlarını keşfetmek istemez misiniz?
Doğayı içinizde hissedeceğiniz Doğal dükkan’ın köy organizasyonları projeleri ile mevsiminde toplattığı  ve  hergün sizler için geleneksel yöntemlerle hazırladığı  bu özel lezzetler sizleri bekliyor.
12. Yüzyıldan beri varlığını koruyan bir gelenektir Keşkek. Odun ateşi üzerinde, özel bakır kazanlarda 10-12 saat pişirilen dana eti ve buğday ve ağaç tokmaklarla 3 saat dövülerek özel bir kıvama getirilir. Dini bayramlar, düğün ve şenliklerde yapılması ve yenilmesi gelenek haline gelmiş, günümüzün unutulan lezzetlerindendir.
 
 Malzemesi doğal pide: Yöremizin yaylalarında, bereketli topraklarında gezinerek tamamen doğal otlarla beslenen küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarımızın sütü ve etlerinden yöresel yöntemlerle elde edilen doğal peynir, doğal tereyağ, doğal kavurma, sucuk, pastırma ve kıyma ile yapılan Doğaldükkan pideleri hazırlanışı ve pişirilmesi ile ünü ülke sınırlarını taşan çıtır bir lezzet.
Tirebolu yağlısını hamurun kenarından kopartıp yumurtasına banarak kenardan ortaya doğru çatal bıçak kullanmadan afiyetle yemek, Peynirli pidenin içine kırılan yumurtanın peyniri çıtır hamurun ile uyumunu damagınınız her noktası hissetmek, kavurmalı, sucuklu, pastırmalı pidenin yanında çay içmenin keyfini yaşamak için sizleri Doğal dükkana bekliyoruz..
 
 Doğal yöresel tatlılar: Renginin çekiciliği, tadının cazibesi, sadece yöremizde yetişen izabella üzümünden, hafifliğini doğallığından alan nefis bir tatlı. Asırlardır yapıldığı gibi geleneksel yöntemlerle üretilen doğal yöresel bir lezzet insanı uçuran tat pepeçura
Tirebolu’da hemen her evde yapılan annelerimizin gururla ikram ettiği el emeği, hamurunun her katmanında anne sevgisi, şerbetinde tatlının sertliğini bozmayan ağızlarda dağılan kıvamda bir yumuşaklık enfes fındıklı burma.
Sütün doğallığından gelen lezzet, Fırın sütlaç ev yapımı sütün kokusuyla birlikte fırınlanmıştır. istersenin üzerinde ufalanmış fındık parçaları ile nefis bir doğal tatlı.
Laz böreği, karakız, sütlü giresun kadayıfı ve karadeniz baklavası hepsi yöremize ait geleneksel bir tatlı hepsi doğal ve hepsi tadım için sizleri bekliyor.
DOĞAL KÖY ORGANİZASYONLARI
Doğal ortam, Doğal yumurta: Doğal ortamlarında Horoz ötüşüyle uyanan tavuklarımızın herbirinin bir ismi var. ‘’Geh bli bli’’ ye gelmez bu tavuklar. Kamerayla izlendiklerinin farkındadırlar. Sarısı, beyazı, kızılı, renk renk, arkasından bak, kırıtarak yürür her biri. Gagalarında bir gıt gıt lakırdısı birbirlerine kur yaparcasına dolaşır, sağı solu eşeler gün boyu. Aralarında meşhur olanlar bile var bak şu meşhur saatin kadranında tik tak, tik tak yem yiyen tavuk değil mi? Fastfood (yem) tercih etmez doğal beslenmek isterler, horozla kovalamaca oynar, kaçar gibi yapar isteyerek yakalanırlar, ağaçların tepelerinden aşağı uçmak ister uçamazlar, gün boyu güneşlenir, gölgede dinlenir, canı nerede isterse orada yumurtlar. Keyifle yaşamın sefasını sürerler ürettiğinin değerini bilir. Kendilerine sunulan bu imkanların karşılığını öder gibi her biri her gün bir yumurta ile bize teşekkür ederler. Biz de doğal olarak onlara teşekkür ederiz.
 İnek nerede?  dağa kaçtı: Doğal dükkan köy organizasyonları ile oluşan projelerden biri Doğal Çiftlikler Yöre köylülerimizin mevcut üretim gücünü proje mühendislerimizle birlikte eskiye dönüş projesi ile değerlendirmiş olduk. Çobanlar eşliğinde düzenli olarak her gün köye yakın yayla, mera ve otlaklarda gezinerek otlayan,  büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarımız temiz havada, yöremizin doğal otlarıyla beslenmeleri sağlanarak kaliteli üretimin ilk adımı atılmış oldu. Doğal dükkan köy projelerinin önemli bir bölümü aynı sistemle geliştirilen tavuk çiftliklerinde  doğal ortamlarında güneşlenen, gezen, eşinerek tamamen doğal yiyeceklerle beslenen ve yumurtlayan tavukların ürünleri  doğal  üretim zincirine eklenmiş oldu. Proje mühendislerimizin desteği ve düzenli veteriner kontrolleri sayesinde et, süt, yumurta gibi ürünlerimiz kontrollü ve sürdürülebilir olarak üretilmesi sağlandı.Bu sayede projeye destek veren doğal çiftliklerin ürünleri de değerlendi.
 
Reçel veren ağaç taşlanma:Sevgiyle büyümeyen ağacın meyvesi olmaz, tohumunda ki lezzet toprakla değil sevgiyle beslenir. Zamanı gelince budanır, gerekince sulanır, meyveleri tek tek özenle toplanır. Çocukluğumuzun en tatlı hatıralarında meyveler vardır. Kirazdan küpe yapar , göz hakkı deyip erik çalardık komşu bahçeden, portakalı soydum, başucuma koydum oyunlar oynardık, reçel kavanozlarında meyvelerin, mevsimi hiç bitmeyen tadı damaklarımızdan hiç eksilmezdi.
Köylerde, yaylalarda ve ormanlık alanlarda doğal ortamlarında kendiliğinden (dağ çileği, hurma, böğürtlen) veya meyve bahçelerinde yetişen doğal meyveleri reçel yapımı için uygun zamanlarda köylülerle birlikte toplayarak geleneksel yöntemlerle gerçekleştirdiğimiz reçel üretimleri ile ev hanımlarının el emeğini değerlendirmiş olduk.
DOĞAL KARADENİZ
Doğal şifa kaynağı: Karadeniz’in en zengin çiçek florasına sahip Tirebolu Beytarlası Yaylası’nda çiçek balı, kestane ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanlarda ise kestane balı üretimi DoğalDükkan’ın köy organizasyonları kapsamında  yöre köylüleri ile birlikte özel olarak yürütülmektedir.
Kestane ağaçları ve böğürtlen çiçeğinin karışımı ile oluşan Doğal dükkan Kestane Balı, rengi tadı ve sertliği ile eşsiz bir aromaya sahip yöreye özgü gerçek bir şifa kaynağıdır. Doğanın özü sayılabilecek Doğaldükkan Çiçek Balı eşsiz aromasıyla zengin besin ve şifa kaynağıdır.
Yaşamları doğal döngüyü sağlamak için kurgulanmış arıların doğal üretimlerini gerçekleştirecekleri ortamlar sağlamak için Doğal dükkanın saha elemanları ve mühendislerinin köylülerle el ele vererek gerçekleştirdikleri bir projedir. Arı balı ve polen üretimi doğal olanı bu..
 
 Derya kuzularının sessizliği: Yüreği büyüktür karadeniz insanının. Yeşilin ve mavinin tüm tonlarını ezbere bilir. Yağmurla yaşamayı öğrenmiştir. Yeşilin ve mavinin bereketi karadenizin yarısının deniz, diğer yarısının toprak oluşundandır.  Dereler ve çaylar yaylaların tüm bereketini denize taşımak için coşkuyla akar her mevsim.
Karadenizli denize doğuştan sevdalıdır, çoğu babadan balıkçıdır. Ezgiler söyleyerek çeker ağlarını. Ekmek teknesine, geçimini sağladığı bereketli denizlere ve doğaya saygısı büyüktür.
Hamsiyi balık olarak düşünmez, hamsi karadenizli’nin her şeyidir. sağlıklı olmanın, pratik zekanın, coşkunun, enerjinin nedenidir. ekmeğini, çorbasını pilavını, hamsili yapar.
Bölgemizin doğal ürün zenginliği deniz ürünlerini de kapsar, Karadeniz de beslenen balık ve deniz ürünleri, diğer denizlere göre daha lezzetlidir. Doğal olanı sizinle paylaşmak... bizde pişer size de düşer.
DOĞAL DÜKKANDA ALIŞVERİŞ
Doğal Dükkan’da Alışveriş: Doğanın bize bahşettiği doğal güzellikler, iklim ve toprak yapısı ile bütünleşen yöre insanımızın misafirperverliği, dürüstlüğü ve paylaşımcı ruhu ile birleşen yöremizin parlayan yıldızı.
Doğal Dükkan’ın köy organizasyonları kapsamında ürettirdiği doğal ürünlerin tanıtımı ve satışı için oluşturulmuş sosyal proje sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için geleneksel yöntemlerle yapılan bilinçli üretimlerle elde edilen organik ürün kullanım bilincini aşılamak.
Doğal Yaşam Zincirini genişleterek ürünlerimizin kullanımını yaygınlaştırmak ve bilimsel faydalarını anlatarak, sağlıklı gelecek nesiller yetişmesine katkı sağlamak için yöremizde yetişen doğal ürünlerin satışının yapıldığı reyonlarımızdan güvenle doğal ürünler alabilir, sipariş verebilirsiniz.
Merkez Şube
Adres: YeniKöy Mahallesi, Plaj Sokak No: 1. Plaj Mevkii) Tirebolu / Giresun
Telefon: + 90 454 420 20 20
Şevket Alaeddinoğlu Cep: 0532 650 62 96
E-mail: info@dogaldukkan.com.tr
http://www.dogaldukkan.com.tr/

Okunma Sayısı: 456

Haber Kaynağı: Harşıt Vadisi

Haber Editörü: Seyit Güvendi

Güncelleme: 19 Eylül 2017 Salı
Haber Etiketleri: Doğal Dükkan Restaurant & Cafe, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

alfabesoft
Puan Durumu

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser 6 / 10 456 3

Sitene Ekle