• Vadi'nin Medya Penceresi

18 Temmuz 2018 Çarşamba

Emek is ticaret
SON HABERLER

Fındıkta Mayıs Böceği ile mücadele zamanı


  • 06 Ekim 2017 Cuma
Fındıkta Mayıs Böceği ile mücadele zamanı
Fındıkta Mayıs Böceği ile mücadele zamanı

Fındık bölgemizin birinci derecede geçim kaynağını oluşturmakta olup; fındık zararlıları ile mücadele yönünden Eylül ayı başından Ekim ayı ortalarına kadar olan sürede Mayıs Böceği ile mücadele zamanıdır.

Fındığın önemli zararlılarından olan Mayıs Böceği larvaları manas veya kadı lokması olarak da bilinir. Erginleri yaprak ve çiçek üzerinde beslenerek zarar yapar. Mayıs Böceği esas zararını larvaları vasıtasıyla fındığın kök bölgesinde yapmaktadır. Mayıs Böceği larvaları fındık bitkisinin 1 cm çapına kadar olan köklerini kolayca kopararak saçak kökleri tahrip eder. Daha sonra ise oluşan cılız sürgünler yaz sıcaklarından dolayı kurur. Zarar yoğunluğunun aşırı olduğu ocaklarda ise zamanla tam kurumalar gerçekleşebilmektedir.   
Mayıs Böceği ile mücadelede kültürel önlemler alınarak mücadele edilebilmektedir. Kültürel önlem olarak;
1-Erginleri görüldükleri zaman toplanıp imha edilebilir.
2-Bahçe işlemesi sırasında larvaları toplanarak imha edilebilir.
3 -Fındık bahçelerinde kullanılan hayvan gübresi ve zuruf artıklarıyla zararlının bulaştırılmamasına özen gösterilmelidir.
    Kültürel önlemlere rağmen Mayıs Böceği zararı tespit edilirse ve yoğunluk artarsa kimyasal mücadeleye başvurulmalıdır. Kimyasal mücadeleye karar vermek için sürvey metodu ile yoğunluk tespiti yapılarak mücadeleye karar verilir. Eğer 1 m2'de 3 veya daha fazla Mayıs Böceği larvası varsa kimyasal mücadele yapılır.
    Kimyasal mücadele sonbahar yağmurlarından sonra hava sıcaklığı henüz müsaitken ve Mayıs Böceği larvaları toprak yüzeyine yakınken yapılmalıdır. Eylül başından ekim ayı ortalarına kadar olan sürede ilaçlama yapılırsa kimyasal mücadele de başarı sağlanır. Bu dönemde iklimin yanı sıra toprakta mücadeleye uygun dönemdedir.
    Mayıs böceği zararlısına karşı daha etkili bir mücadele için Üreticilerin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat ederek teknik tavsiyelere uygun olarak mücadele yapmaları mücadeledeki başarıyı artıracaktır.

Okunma Sayısı: 503

Haber Kaynağı: bulancakajans.com

Haber Editörü: Seyit Güvendi

Haber Etiketleri: Fındıkta Mayıs Böceği ile mücadele zamanı, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

alfabesoft
Puan Durumu

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser 6 / 10 503 3

Sitene Ekle