• Vadi'nin Medya Penceresi

21 Ağustos 2018 Salı

Emek is ticaret
SON HABERLER
  • Ana Sayfa
  • Ekonomi
  • Tüccar Yaşar Kümbetli fındığın KURTULUŞ reçetesini açıkladı

Tüccar Yaşar Kümbetli fındığın KURTULUŞ reçetesini açıkladı


  • 12 Ekim 2017 Perşembe
Tüccar Yaşar Kümbetli fındığın KURTULUŞ reçetesini açıkladı
Tüccar Yaşar Kümbetli fındığın KURTULUŞ reçetesini açıkladı

Fındık tüccarı Yaşar Kümbetli’ye göre, Fındıkta asıl sorun fiyat değil, destekleme ödemesi ve yeni dikim alanları.

2017 yılının ikinci yarısında  fındık fiyatıyla ilgili çok şey yazıldı, çizildi ve söylendi. Üreticinin fındık fiyatıyla ilgili isyanı hala devam ediyor. Bu zamana kadar genel de üreticinin fikirleri ve isyanı  doğrultusunda yazılıp-çizildi.  
Peki bu konuda üreticinin fındığını sattığı tüccar veya  fındığı işleyip ihracat yapan işadamlarımız  ne diyor? Onlara göre fındık fiyatları makul’mü? Üretici 10 TL’ye fındık satarsa zarar da mı ve fındık fiyatının yükselmesi için ne yapılmalı?
İşte bu soruların cevabını yaklaşık 40 yıldır gerek üretici gerekse tüccar olarak fındıkla haşır-neşir olan  “KÜMBETLİ Tarım Ürünleri Sanayii ve Ticaret Ltd. Şti” nin sahiplerinden Yaşar Kümbetli’ye sorduk.
Yaşar Kümbetli, hem dış pazara açılmak ve hem de Almanya’da  dünyaca ünlü gıda fuarı KÖLN  ANUGA’yı ziyaret amacıyla Almanya’ya geldi. Kümbetli’nin Giresunlu işadamı  Harun Cici’nin misafiri olduğunu duyunca  randevulaşıp tanışmaya gittik. Sohbet derinleşince olayı RÖPORTAJ’a çevirdik. İşte Yaşar Kümbetli ile  olan olan  FINDIK dolu sohbetimiz.
Tevfik KARA: Yaşar Bey Almanya’ya hoşgeldiniz. Sebebi ziyaretiniz normal bir eş-dost ziyareti mi yoksa yeni bağlantılar yapmak için mi geldiniz?
KÜMBETLİ. Hoşbulduk efendim. Bu zamana kadar dış pazara gerektiği gibi yönelemedik. Yeni pazarlar, yeni ufuklar keşfetmek için Almanya’ya geldik. Gelmişken dünyaca ünlü gıda fuarı  KÖLN ANUGA’yı da ziyaret ettik. Çok verimli  bir gezi oldu. Galiba bundan sonra sık sık  Almanya’ya geleceğiz. Almanya’da bizi kusursuz bir şekilde ağırlayan işadamı hemşehrimiz Harun Cici ve ailesine teşekkür ediyoruz.
Tevfik KARA: Kendinizi ve Kümbetli şirketini biraz tanıtmanızı rica etsek.
KÜMBETLİ: İş hayatına Giresun’da başlayan Kemal Kümbetli ve ailesi, 1979 yılında; KÜMBETLİ markası ile aile şirketini oluşturup, iç piyasada kendisine önemli bir yer edindi.  1992 yılında İstanbul Büyükçekmece’de fındık üretimi fabrikası kurarak; fındık üretimini artırmış, istikrarlı çalışma ve ürün kalitesine vermiş olduğumuz önemle, güvenli bir firma olarak ticari faaliyetlerimize  devam ettik.
Sürekli gelişen ve değişen dünya ticaretinde yer alabilmek için firma yönetimi tarafından; 2004 yılında Giresun’da günümüz teknolojisi dikkate alınarak, gıda hijyeni şartlarına uygun fındık üretimi gerçekleştirebilecek bir fındık kırma ve işleme tesisi kurduk. Bu tesiste ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi standartları uygulanarak Türk Gıda kodeksine uygun ve her kesimden tüketicilerin beklentilerini karşılayacak kalitedeki naturel ve işlenmiş fındıklar hijyenik ortamda üretilip iç ve dış piyasaya arz edilmektedir.
Tevfik KARA: Fındık fiyatı 9 ve 10 TL dolayında geziniyor. Daha sonra işleniyor ve kavrulmuş fındık olarak reyon ve raflarda yerini alıyor. Ancak raflardaki kavrulmuş fındık fiyatları çok uçuk. Bu aradaki fiyat farkı kimin cebine giriyor.
KÜMBETLİ: Bir kilo fındık işlendikten sonra 500 gr.’a düşüyor. Yani yarı yarıya kabuğa gidiyor.. Bir anlamda 10 TL’lik fındık 20 TL oluyor. Bunun başka süreçleri de var.   Fındığın pahalı olarak satıldığı yerler elbette ki marketler. Aradaki fark market sahiplerinin cebine giriyor. Ama bu da gayet normal. O kişiler fındığı küçük paketler ve gram olarak satıyorlar.  Dükkan kirası, vergi, eleman vs. Vs  derken onları giderleri fazlalaşıyor. Elbette ki fındığı 50 TL civarında satması gayet normal. Fındık işlenmiş olarak bizden yani entegre tesislerinden 27 ile 30 TL arasında çıkıyor.  Ambalaj ve nakliye fiyatlarını da eklediniz mi fındığın raflardaki fiyatı 50 TL’nin üzerine fırlıyor. Aradaki fiyat kesinlikle biz tüccarların cebine girmiyor. Aynı şey  domates ve diğer sebze meyve üreticileri için de söz konusudur.
İyi incelenirse 20 sene önce kabuklu  fındık 1 buçuk dolara satılıyordu. Şu anda ise 3 dolar civarında. 2001’e kadar kabuklu fındık fiyatı hep 1 buçuk dolar civarında gezindi.   Zaten dönüm başı verilen destekleme parası fındık fiyatını dengelemek için uygulanmaktadır.
Ve üretim yapan kişiler herşeyi parayla yaptırmamalıdır. A’dan Z’ye kendisi çalışmadan herşeyi parayla yaptıran üretici fındıktan çok zor para kazanır. En azından imece usulü toplama , diken-ot temizliği yani (tırpanlama), gübreleme vs gibi işleri kendisi yapmalıdır ki fındıktan para kazanabilsin.
Tevfik KARA: Yani size göre basında fındıkla ilgili çıkan haberler gerçekçi değil mi?
KÜMBETLİ: Kesinlikle basında çıkan haberler  objektif değil. Bu konu çok iyi araştırılıp, düşünülüp ondan sonra yazılıp çizilmeli.  Değişik iki veya üç   üretici ve  tüccarla konuşulsa daha mantıklı haberler yapılır. O haberleri yapanlar hiç araştırmadan masa başında haber üretmişlerdir.
Tevfik KARA: Bir leblebi gerçeği var. Fındık leblebiyi bir türlü sollayamıyor. Acaba sorun tanıtım da mı?
KÜMBETLİ: Buna belki evet diyebiliriz. Ancak fındık daha çok sanayi’de tüketilen bir ürün.  Asıl sorun üretimde desek daha doğru olur.
Tevfik KARA: Nasıl yani? Bunu biraz daha açalım isterseniz.
KÜMBETLİ: Fındık dikim alanları sınırlandırılmaldır. Fındığın anavatanı olarak nereler biliniyor? Ya da fındıkla ilgili bir aksiyon olduğunda hangi iller ön plana çıkıyor? Elbette ki Giresun ve Ordu. Neden Samsun ve Adapazarı’ndan ses yok? Oradaki üretici halinden memnun. Arazi Doğu Karadeniz’deki gibi değil. Maliyetleri düşük ve ilaveten alternatif ürünleri de var. Hatta şöyle bir söylenti var; Bafra Ovasında fındık dikimine başlanmış. İşte devlet buna engel olmalı. Fındık dikim ve üretim alanlarını sıkı bir şekilde kontrol etmeli ve sınırlandırmalı.
Tevfik KARA: Başka neler yapılabilinir fındık  fiyatının hak ettiği yere ulaşması için?
KÜMBETLİ: Devletin dönüm başına üreticiye ödeme yaptığı bir destek var. Bence uygulamada bir yanlışlık var. Devlet bu desteği sadece  arazisi yamaç olanlara  ödemelidir. Düz arazi sahipleri bu destekten faydalanmamalıdır. Zira onların başka alternatif ürünleri var. Fındık tarıma elverişsiz yamaç araziler için düşünülmüş bir üründür. Devlet bu ödemeyi sadece yamaç arazi sahiplerine öderse işte fındık fiyatı dengelenmiş olur.
Tevfik KARA: Fındığı gelecekte bekleyen en önemli tehlike nedir?
KÜMBETLİ: Yüksek fiyat politikası yüzünden Türkiye kendisine rakip çıkmasına zemin hazırlıyor. Azerbaycan ve Gürcistan’ın neden fındık üretimine başladığı veya ilgi duyduğu incelenirse bu yanlış fiyat politikası meydana çıkar. Türkiye’deki tekelleşmenin önüne geçilmelidir.
Tevfik KARA: Peki çözüm nedir?
KÜMBETLİ: Giresun, Ordu ve Trabzon’un belli bir bölümündeki dik yamaçlarda üretim yapan insanlar desteklenmeli düz arazilerdeki fındık üretimi ve dikimi önlenmelidir. İşte fındık fiyatı o zaman gerçek yerini bulur.
İkinci bir çözüm ise: TMO Giresun, Ordu ve Trabzon’un ürettiği fındıktan başkasını almamalıdır. Eskiden Çarşamba’da sebze yetiştiriciliği yapılırdı. Şimdi tüm bu arazilerde fındık üretiliyor. Devletin fındık konusundaki tek yanlışı bence budur.
Tevfik KARA: Fındığa yeni pazarlar bulunursa ürün biraz daha iyi fiyata satılmaz mı?
KÜMBETLİ: Çikolata üreten tüm ülkeler fındığı gayet iyi tanıyor. Bizim perakende tüketimini artırmak için iyi bir tanıtıma yani reklama ihtiyacımız var diye düşünüyorum. Eğer bu yapılırsa perakende tüketim artacak ve fiyatda yükselecektir.  Bir aralar Fındık Tanıtım Grubu güzel reklamlar yapmıştı neden reklama devam etmediler işte bunu bilemiyorum.
Tevfik KARA: Yaşar bey bu güzel ve keyifli sohbet için teşekkür ediyorum.
KÜMBETLİ: Biz de teşekkür ediyoruz efendim.

Okunma Sayısı: 605

Haber Kaynağı: Röportaj: Tevfik KARA / ALMANYA

Haber Editörü: Seyit Güvendi

Haber Etiketleri: Tüccar Yaşar Kümbetli fındığın KURTULUŞ reçetesini açıkladı, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

alfabesoft
Puan Durumu

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser 6 / 10 605 3

Sitene Ekle