• Vadi'nin Medya Penceresi

25 Mayıs 2019 Cumartesi

Emek is ticaret
SON HABERLER

Fındık Önergesini Meclisten Geçirmediler


  • 18 Ekim 2018 Perşembe
Fındık Önergesini Meclisten Geçirmediler
Fındık Önergesini Meclisten Geçirmediler

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, fındık üreticilerinin sorununun araştırılarak sorunların çözümüne yönelik alınabilecek tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclise verdiği araştırma önergesi reddedildi.

Öneriye 3 muhalefet partisinden de destek geldi. AKP ise öneriye karşı çıktı. Muhalefet tam kadro TBMM’de olmayınca önerge AKP oylarıyla reddedildi.

Oylama Krizi
Önerinin oylamasında tartışma da çıktı. Oy sayısında divan üyeleri arasında anlaşmazlık yaşandı. Daha sonra oylama tekrarlandı ve 135 kabul, 155 ret çıkınca öneri kabul edilmedi. AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, fındıkla ilgili kendilerinin de hazırlık yaptığını ve önümüzdeki günlerde araştırma önergesi vereceklerini söyledi.

Fındık önergesi TBMM’den geçmedi
Önerge sahibi MHP’li Erhan Usta ise, stratejik ürün olan fındıkla ilgili yapısal sorunlar bulunduğunu belirterek “Dünya üretiminin yüzde 70’ini yapıyoruz, dünya ihracatının yüzde 75’i Türkiye’de. Ama yurt içerisindeki satış fiyatını dahi belirleyemiyoruz. Hala TMO’nun açıkladığı bir fındık fiyatı yok. Şu anda 12 liradan, 13 liradan, 12,5 liradan, 11,5 liradan fındık satılıyor” dedi.

CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Fındık üreticilerinin sorunları Meclis’te araştırılsın diye önerge verdik. Çabalarımız sonucu konu bugün görüşülmek üzere Genel Kurul’a getirildi. AKP’li vekiller verdikleri “RET” oylarıyla fındıktan geçimini sağlayan milyonlarca insanı bir kez daha yarı yolda bıraktı!” ifadelerine yer verdi.

Okunma: 430 | Kaynak: giresunhavadis.net

Haber Editörü: Seyit Güvendi |

Haber Etiketleri: Fındık Önergesini Meclisten Geçirmediler, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser / 10 430 3