• Vadi'nin Medya Penceresi

17 Temmuz 2018 Salı

Emek is ticaret
Giriş : 2015-09-21 Bu bilgi 863 kez okundu
 
Giresun’la İlgili Bunları Biliyormusunuz?
 
 
Giresun’la İlgili Bunları Biliyormusunuz?


1-İlk Şehir Tiyatrosu Giresun’ da Kurulmuştur, İlk kadın Tiyatrocu Giresun’ lu Madam Agavni'dir.
2-Futbolun Kitabını Biz Yazdık. Türkiye'de yazılan İlk Futbol Kitabının Yazarı Süleyman Rıza Kuğu Giresun’ ludur, (Asosyeşin Futbol- 1922), Kuğu Ayrıca olimpiyatlara katılan İlk Türk Spor  Kafilesindedir sırıkla Atlama Dalında Mücadele Etmiştir. (1924 -Paris), Ayrıca Olimpiyat Yolculuğunda kitaplaştırılan Kuğu'nun Eseri Olimpiyatlarla ilgili Türkiye'de Basılan İlk Kitaptır
3-Türkiye'de Atatürk'ün Adının Verildiği İlk Okul Giresun Doğankent'tedir
4-Devlet Konservatuarını ve Köy Enstitülerinin Kurucusu Bir Giresun’ludur. (Milli Eğitim Bakanı-Hasan Ali Yücel Şair Can Yücel'in Babası)
5-Atatürk Döneminde Meclisteki Oturumlara Millet Vekilleri hariç Sadece Giresun’luların Girebilmektedir
6-Ünlü Ertuğrul Fırkateyninin En Son Kaptanı Bir Giresun’ludur (Amiral Osman Bey)
7-Tarihte Vak-a Hayriye olayı olayı olarak bilinen yeni çeri ocağının kaldırılması olayı esnasında çıkan isyanın bastırılmasında topuğundan yaralanmasına rağmen en önemli rollerden birini Giresun’ lu Karacehennem İbrahim paşa Üstlenmiş ve tarihteki önemli yerini almıştır
8-Tarihte Yapılan İlk Türk filminin Yazarı Bir Giresun’ludur (Kemal Tahir-yorgun Savaşçı)
9-Giresun’un büyük çoğunluğunun Çepni Türkü olduğunu Ve çepnilerin daima mazlumun yanında Güvenilir, cesur savaşçılar olarak bilindiğini, Bu cesur ve Güvenirliklerinden dolayı Tarihte Atatürk'ün Korumalığını ve Safevi Devleti Hükümdarı Şah İsmail'in Korumalığını çepniler (Giresun’lular) yapmıştır
10-UEFA asbaşkınlığı ve FİFA icra Komitesi üyeliğini yapan İlk Türk Spor Adamı Şenes ERZİK Giresun’ludur.
11-Şimdilerde Havaalanı yapılması için uğraşılan Giresun’da bundan Bir Asır Önce Uçakların Kalkıp İndiği Bir Alan Olduğu Ve Bu Alana TEYYAREDÜZÜ dendiği
12-Seyid Adının Peygamber Soyundan Gelenler İçin Kullanıldığını Biliyoruz, Seyyid Vakkasın Torunlarından Gümüşreisoğlu Mustafa Kaptan'ın Atatürk'ün Muhafız Alay Komutanı Olduğunu
13-Giresun’da Sofralarının Vazgeçilmezi Galdirik Otunun Cesaret otu olarak bilindiğini, Osman'lıda sefere çıkan orduya Galdirik Otu Verildiğini
14-Osmanlı Tarihinin en Büyük İsyanlarından biri olarak bilinir Kabakçı Mustafa İsyanı Peki Taht'tan padişah indirip başka bir padişahı Tahta Oturtan Kabakçı Mustafa Giresun’ludur (1807)
15-Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu yıllarda insanların tembellikten kurtulması için kapatılan ilk kıraathane Giresun’ dadır.
16-1948 yılında TBMM’nin dahi çocukların yurtdışına gönderilmesi ve masraflarının karşılanması için çıkardığı ‘Harika Çocuklar Kanunu’ bir Giresun’lu için çıkarılmıştır. (İdil Biret)
17-Anıtkabir müzesinde sergilenen yabancı devlet adamlarının Atatürk’e hediye ettiği kılıçların yanında sadece Giresun’luların Ata’ya hediye ettiği altın kılıç sergilenir.
18-Atatürk’ün ilk muhafız birliği Topal Osman Ağa komutasındaki Giresun’lulardır.
19-Giresun'a ilk yerleşen Türkler Çepni boyundandır.
20-Yolu olmayan bir köye ilk köprü Giresun'da yapılmıştır. (Dereli–Çilesiz Köprüsü)
21-Ankara Etlik'te Bulunan Uzun Bir caddenin adının Giresun caddesi verilmiştir
22-Atatürk’ü hasta yatağında öldürmek için harekete geçen Çerkez Ethem’in Atatürk’ü tam vuracağı sırada suikasti Giresun’lular engellemiştir.
23-Deplasmanda seyircisiz oynanması kararlaştırılan bir maça 3.ligdeyken 650 km. yol giden ilk taraftar grubu Giresunspor taraftarıdır. Maçı stadın içini gören yüksek yerlerden izlemişlerdir. (   Kızılcahamam-Giresunspor)
24-Denizcilik Yüksek Okulu’nu açan ilk kişi Giresun’ludur.''Hamit Naci Özdeş''(keşap-düzköy)
25-İzmirin işgali sırasında Türkiye genelinde yapılan ilk miting Giresun’da yapılmıştır
26-Süper ligde futbol oynayan ilk doğu karadeniz takımı Giresunspor'dur
27-Taraftar gruplarında ilk ''Genç'' ibaresini kullanan oluşum Genç Çotanaklardır sınce 1980
28-Fotomaç gazetesinin 1995 yılında yaptığı en çok taraftar kimde anketinde fenerbahçe, galatasaray, beşiktaş'ın ardından Giresunspor 4.üncü olmuştur.
29-Karadenizin en büyük ve içinde yaşam olan tek adası Giresun adasıdır
30-Türkiye'nin En Çok yağmur alan ikinci ili Giresun’dur (Giresun’a haftada iki defa yağmur yağar biri 3 gün diğeri 4 gün sürer )
31-Çin seddinden sonra dünyanın en uzun seddi Giresun’dadır (Alucra-Yağlıdere sınırında bulunan çıkrıkkapı yaylasında Hacı abdullah duvarı uzunluğu 7.500, yüksekliği ise 1.5 metre. )
32-Şehri dışında şehitliği bulunan tek il Giresun'dur (Afyonkarahisar Giresun şehitliği, Erzurum Giresun şehitliği)
33-Dünyada gönüllü iki alay (42nci ve 47nci alaylar) kuran tek il Giresun'dur. Başka örneği yoktur.
34-Kirazın anavatanı fındığın başkenti Giresun’ dur.

Kaynak: Harsit VadisiEditör: Seyit Güvendi
 
 
 

Derecesi:863
Bağlı Kategori:Giresun

FACEBOOK YORUMLARI

Sitene Ekle

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

DERECELENDİRME

HarsitUser 4 / 10 863 1