• Vadi'nin Medya Penceresi

25 Eylül 2018 Salı

Emek is ticaret
SON HABERLER

Hoşgörülü, Mütevazi Akifo Osman Güvendi


  • 28 Eylül 2017 Perşembe
Hoşgörülü, Mütevazi Akifo Osman Güvendi
Hoşgörülü, Mütevazi Akifo Osman Güvendi

Osman Güvendi; (1338)1922 yılında Şadı’da doğdu.Babası Ekizo Hüseyin oğlu Akif, annesi kandazo Mustafa kızı Pamuk’tur.

Osman Güvendi ilk evliliğini Ekizo Tufan kızı Nazlı ile yaptı. Bu evlilikten 2 oğlu oldu. 2. Evliliğini Ali Rıza kızı Emine ile yaptı. Bu evlilikten 4 oğlu 2 kızı olmak üzere 6 çocukları oldu.
Askerliğine Çorlu’daki acemi birliğinde başladı ve İstanbul usta birliğinde aşçı olarak tamamladı.
    Karayollarının Tirebolu-Torul Karayolu yapımında ve orman işletmelerin yaptırdığı orman yollarında uzun yıllar amale çavuşu olarak görev yaptı. Güvendi; 1956 yılında yapılan seçimlerde Hocanın oğlu muhtar Mehmet Güvendi'nin  listesinde aza olarak görev yaparken 1961yılında muhtarın istifa etmesi  üzerine kalan süreyi  muhtar vekili olarak tamamladı.
    1963  ve 1968 yapılan seçimleri de kazanarak 1973 yılına kadar toplamda 15 yıl ihtiyar heyeti ve Muhtarlık görevinde bulundu. Görev süresi içinde ekibiyle beraber başarılı çalışmalara imza attılar.  Bunlardan bazıları; Derindere Mahallesindeki cami ve ilkokulun imece usulü yapılarak hizmete açılması, Camiyanı ilkokulunun da alt yapısının hazırlayarak daha sonraki yıllarda hizmete açılmasının sağlanması, yine İmece usulü yöntemiyle Derindere Mahallesine kazma kürek, elle ve bedenen yol yapımı işine başlanmasına ön ayak olarak 2 yıl gibi bir süre çalışarak  köy yolunu, Devletin ve ilgililerin gündeminde tutup şuanki kullanılan köy yolumuzun uzun araştırma ve uğraşlardan sonra güzargahının belirlenmesine ve proğrama alınmasına vesile olmaları öne çıkan çalışmalarının önde gelenlerindendir.
1963 Çatalağaç Köyü İhtiyar Heyeti
Muhtar: Osman Güvendi.
Azalar
1-Mehmet Güvendi
2-Hacı Mehmet Güvendi
3-Hüseyin Kandaz
4-Hasan Yılmaz
1968 Çatalağaç Köyü İhtiyar Heyeti
 Muhtar: Osman Güvendi
Azalar
1-Mehmet Güvendi
2-Hüseyin Kandaz
3-Hasan Pirdal
4-Halil Pir
Not: Hüseyin Kandaz: 17.03.1969 da istifa etmiş. Hasan Pirdal:16.11.1970 yılında istifa etmiş. Yerlerine ise:1-Pirağa Çakıcı, 2-Mehmet Meral yedekten alınmışlardır.
      Muhtar Güvendi; Kucaklayıcı, hoşgörülü, olgun karakteriyle sevilen sayılan gerçek bir beyefendiydi, bundan dolayıdır ki köyde hep saygınlığını koruyup sözü dinleneler arasında yerini almıştır. 1973 seçimlerinde köylülerin ısrarlarına rağmen tekrar aday olmayıp, Gençlerin önünü açarak kendi ekibinde aza olarak görev yapan Kandaz Hüseyin'e  destek verip muhtar seçilmesinin sağlamıştır. Hüseyin  Kandaz'ın muhtar seçilmesinden sonra desteklerini esrgemeyerek yarım kalan işlerin bitirilmesine ve takibine yardımcı olmaya devam etmiştir.
    1950 yılında karayollarında başladığı iş hayatına Orman işletmenin çeşitli işlerinde devam edip daha sonra  Ankara’da özel bir şirkette sigortalı olarak çalıştıktan sonra 1978-1979 yıllarında Sosyal Sigortalar Kurumundan emekli olmuştur. 1989 yılında Bursa’da vefat eden Güvendi'nin cenazesi köyüne getirilerek  Gabaklıgıranı mezarlığında toprağa verilmiştir.

Okunma Sayısı: 706

Haber Kaynağı: Harşıt Vadisi

Haber Editörü: Seyit Güvendi

Haber Etiketleri: Hoşgörülü, Mütevazi Akifo Osman Güvendi, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

alfabesoft
Puan Durumu

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser / 10 706 1

Sitene Ekle