• Vadi'nin Medya Penceresi

18 Temmuz 2018 Çarşamba

Emek is ticaret
SON HABERLER

Hocanın Oğlu Mehmet Güvendi


  • 30 Eylül 2017 Cumartesi
Hocanın Oğlu Mehmet Güvendi
Hocanın Oğlu Mehmet Güvendi

Mehmet Güvendi; 1341( 1925) yılında Şadı’da doğdu. Babası Ali Rıza, annesi nüfus kayıtlarına göre Mevlüt Çavuş kızı Güller (Çakır)’dır. Ancak asıl annesi Yalanço Hasan kızı Esma’dır.

Mehmet Güvendi’nin dedesi Çücü Mustafa’dır. Çücü Mustafa’nın çocuklarından 3 tanesi Got Hasan, Kara Mustafa ve Hışır Ali Sonagıranı mahallesinde,  Kavgacı Hüseyin, Yesir Halil ve Müsellim ise Derindere mahallesindedir. Ali Rıza’nın babasının adı Mehmet, anasının adı Esma’dır. 3 erkek 1 kız olmak üzere toplam 4 kardeşler. Ali Rıza, Huşut (Hurşit), Abdulkadir ve Dudu. Huşut'u Törnük (Günyüzü) köyüne iç güvey olarak vermişler (Şadılı oğlu Hasan amcamın babası). Abulkadir’in nerede olduğu hakkında bir bilgi yoktur.
     Cumhuriyet öncesi, Doğankent'te Kavgacı Hüseyin Ağa oğlu Mehmet Efendi önderliğinde açılan medrese de öğretmenlik eğitimi alan Güvendi’nin babası, Trabzon’da kadılık eğitimi almıştır.  Mehmet Güvendi; İlkokulu babası Ali Rıza’nın öğretmen olması nedeniyle 5 sene yanında okuyarak mezun olmuştur. Babası tek oğlu olunca sanata yönlendirmiş olup Gümüşhane’de usta yanına çırak olarak vererek sanatkâr olmasını sağlamıştır.
Mehmet, İlk evliliğini çocuk yaşta Karamanoğlu Hacı Hasan kızı Fatma ile yapmış. Bu evlilikten 2 kız bir erkek olmak üzere 3 çocukları olmuştur. 1942 yılında Kayseri’de başlamış olduğu askerliğini Bayburt’ta tamamlayarak memleketine dönmüştür. Askerlik yaptığı dönemde sıhhiyeciliği öğrenmiş köyüne dönünce köylüsünün adeta eli ayağı olmuş. Evi hastane gibi çalışmış başı dara düşenin yanında olmuştur.
    İkinci evliliğini Kavgacı Oğlu İmam Mehmet kızı Hatun (Yeter) ile yapan Güvendi’nin bu evlilikten 2 erkek ve 3 kız olmak üzere 5 çocukları olmuştur. Eşi Yeter’in 1961 yılında ölümü üzerine Goruyanı Hacı Ali kızı Pamuk’la evlenmiştir.
    1956 yılında köyüne muhtar seçilmiş 1962 yılında istifa ederek ayrılmıştır. Muhtarlığı döneminde; Bektaşo Recep Günçaldı, İskendero Mustafa Güvendi, Gambero Seyit Güvendi ve Akifo Osman Güvendi azaları olarak çalışmıştır. Daha sonraki yıllarda Osman Güvendi’nin muhtarlığı dönemlerinde aza olarak çalışarak bu alanda da hizmetlerde bulunmuştu.
    1960 yılında Şadı İlkokulunun açılmasına önayak olmuştur. Calaco Hasan Pirdal o günleri şöyle anlatmıştı;  Hocanın oğlu Mehmet muhtar, bizler bir grup genç Fırışlık mahallesinden imeceden geliyoruz. Muhtarı Akşamüstü Cami kapısında yanımıza çağırarak köyümüze bir okul açılmasını istedik. Okulun tıkılbükünde yapılmasına karar verdik. Bunun üzerine güvendi, siz bana destek verin gerisine koşulmayın dedi hemen gerekli olan işlemlere başladı. Biz gençler tüm gücümüzle muhtara destek verdik. Okulun emrini almış bize geldi, ben görevimi yaptım şimdi sıra sizde dedi. Bizde ihaleye verilen okul inşaatının taşeronluğunu alarak okul yaptık. Diye belirtmişti.
    Teknoloji alanında kendini yetiştirmiş olan güvendi; Günün koşullarına göre mutfak eşyasını bakırdan yapmış ve onarmıştır ve kalaylarını yapmıştır. Köy değirmeni evine yakın olduğu için arızalınca kimseye sormadan gider tamirini yaparak insanların un, tuz ve yarma işlerini yapmalarını sağlardı.1970 yıllarda köyde elektriğin olmadı zamanlarda akü kullanarak Televizyon yayınlarını köyde izleterek köyün gelişmesine yararlı olmuştur. Sanatın her türlü incelikleriyle uğraşması neticesinde birçok yeniliği köyünün insanlarının hizmetine sunmuştur. Saat tamiri, Fındık motorlarının bakım onarım ve tamiri bunlardan bazılarıdır.
    Hac farizesini yerine getiren güvendi, eşinin de hacca gitmesini sağlamıştır. 1995 yılında Bağ-Kurdan emekli olan güvendi, 1997 yılında yakalanmış olduğu hastalığa daha fazla dayanamayarak 18.12.2000 yılında hayata vefa etti.  Naaşı Şadı güneyi mezarlığında toprağa verilmiştir.
    Mehmet Güvendi; Mütevazı, hoşgörülü, olgun, yardım sever, ayrımcılık yapmayan, tüm köylünün işlerine koşan yeri geldiğinde bir baba, yeri geldiğinde bir kardeş, yeri geldiğinde bir ağabeydi.  İnsanlar başı dara düştümü yanına gelir hiç bir zaman geri çevrilmezdi. Kısaca köyün her şeyiydi. Vefatıyla köy çok şeyini kaybetmiştir.

Okunma Sayısı: 1304

Haber Kaynağı: Harşıt Vadisi

Haber Editörü: Seyit Güvendi

Haber Etiketleri: Hocanın Oğlu Mehmet Güvendi, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

alfabesoft
Puan Durumu

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser 5 / 10 1304 1

Sitene Ekle