• Vadi'nin Medya Penceresi

22 Ekim 2018 Pazartesi

Emek is ticaret
SON HABERLER

SP, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı


  • 09 Ocak 2018 Salı
SP, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı
SP, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

Saadet Partisi İl Başkanı Abdülkadir Bektaş, bir basın açıklaması yaparak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.

Gazetecilik mesleğinin, her dönemde ve her zeminde, toplumların, sağlıklı ve güvenilir bilgiye ulaşması açısından çok önemli olduğunun altını çizen Abdülkadir Bektaş; “güvenilir ve sağlıklı bilgiye ulaşan toplumların gelişmesi, büyümesi ve güçlenmesi daha kolay olacak ve gelecek nesiller daha sağlam yetişecektir. Toplumların gelişmesi için maddi bilginin yanı sıra manevi bilgi de çok önemlidir. İşte bu manevi bilgiyi de toplumun her kesimine ulaştıracak olanlarda ‘Gazeteciler’dir.” Dedi.
Bundan dolayıdır ki her zaman için gazeteciler üzerinde siyasi ve toplumsal baskının olduğunu belirten Bektaş; “şartlar ne olursa olsun bir gazeteci gelişen bütün olaylara, tarafsız ve objektif olarak bakmalı ve değerlendirmelidir. Bu geleceğimizin şekillenmesi açısından çok önemlidir.” Dedi.
Günümüzde haber içeriğine ve haber kaynaklarına ulaşmanın son derece kolay olduğunu, belirten Abdülkadir Bektaş; “bunun sonucu olarak toplumlar kolaylıkla manipüle edilebiliyor, zihinler bilgi bombardımanına maruz bırakılarak bir bilgi kirliliği oluşturuluyor ve toplumun sağlıklı ve güvenilir bilgiye ulaşması engelleniyor. Bu nedenle özellikle yazılı ve görsel medyada görev yapan gazeteci arkadaşlarımıza büyük bir görev ve sorumluluk düşüyor. Basının asli görevi eğer tarafsız, adil ve objektif bir şekilde haber yapmak ve bunu topluma en doğru bir biçimde sunmak ise, toplumunda, basın ve ahlak ilkelerine uygun bir şekilde ‘haber alma özgürlüğü’ aynı derecede yadsınamaz.” Dedi.
10 Ocak 1961 yılında çıkan yasayla Çalışan Gazetecilere çalışma koşullarını iyileştiren, ileri haklar verildiğini söyleyen Bektaş; “fakat bu yasa genel anlamda çalışan gazetecilerimizin derdine derman olamamıştır. O günden bugüne değişen bir şey olmamıştır. Gazetelerin görünen kısmı haricinde, görünmeyen kısmında görev yapan gazetecilerimiz iş güvencesinden ve sendikal haklardan yoksun, düşük ücretle çalışmaya devam etmektedirler. Bu yasayı işlevsel bir hale getirmek siyasi iktidarların görevidir.
Toplumun talep ve beklentilerini dile getirerek önemli bir sorumluluğu yerine getiren, basın özgürlüğü ve haber alma özgürlüğü adına mücadele eden, basın mensupları ve çalışanlarımızın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını da rahmetle anıyorum." Dedi.

Okunma Sayısı: 413

Haber Kaynağı: Saadet Partisi İl Basın Müşavirliği

Haber Editörü: Seyit Güvendi

Haber Etiketleri: SP, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

alfabesoft
Puan Durumu

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser / 10 413 1

Sitene Ekle