• Vadi'nin Medya Penceresi

19 Aralık 2018 Çarşamba

Emek is ticaret
SON HABERLER
  • Ana Sayfa
  • Güncel
  • Giresun Üniversitesi Rektöründen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Giresun Üniversitesi Rektöründen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı


  • 07 Mart 2018 Çarşamba
Giresun Üniversitesi Rektöründen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
Giresun Üniversitesi Rektöründen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet COŞKUN mesajında; Medeni hayatta erkekle kadın bir bütünün parçalarıdır.

Biri diğeri için vazgeçilmez hayat arkadaşıdır. Eski toplumlarda hak ettiği yeri alamayan kadın, günümüz çağdaş demokratik ve hak esaslı sistemlerin gelişmesi ile insana yakışır haklara sahip olmuştur. Hatta bazı yasal düzenlemeler ile pozitif ayrımcılık uygulamalarına da kapı aralanmıştır.

Allah (cc) insanları, daha huzurlu ve mutlu bir hayat sürmeleri için eşit haklara sahip çiftler olarak yaratmıştır. Kainatı eşsiz bir uyum içerisinde yaratan Allah-u Teala; “Düşünüp ibret alasınız diye her şeyden (erkekli- dişili) iki eş yarattık” ve “Aranızda sevgi ve merhamet peyda etmesi O’nun varlığının delillerindendir” buyurarak erkeğin kadına ve kadının da erkeğe karşı sevgi ve merhamet ile muamele etmesini istemektedir.

Zaman zaman üzülerek şahit olduğumuz ve aciz insanlar tarafından  gösterilen fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddetin her türlüsünü reddediyor, buna yeltenenleri şiddetle kınıyorum. Ayrıca, kadınlarımızın çeşitli saiklerle sömürü aracı olarak kullanılmasından da üzüntü duyuyorum.

Çalışan veya çalışmayan farkı gözetmeksizin bize göre her kadın anadır, evinin sultanıdır. Cennet anaların ayağı altındadır. Neşet Ertaş'ın deyişi ile; "Kadınlar insandır, biz ise insanoğlu". Her insan onur, şeref ve haysiyet sahibidir. Onun için kadınlara asla kötü muamele edilmemeli, onur ve haysiyetleri zedelenmemeli, her zaman ve her şart altında onlara layık olduğu değer verilmeli, azami derecede saygı gösterilmelidir.  Bu vesile ile başta ailem, öğrencilerimiz ve personelimiz olmak üzere bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tebrik ediyor, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.

Okunma: 361 | Kaynak: Girsun Üniversitesi Basın

Haber Editörü: Seyit Güvendi |

Haber Etiketleri: Giresun Üniversitesi Rektöründen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser / 10 361 1