• Vadi'nin Medya Penceresi

25 Mayıs 2019 Cumartesi

Emek is ticaret
SON HABERLER
  • Ana Sayfa
  • Güncel
  • İYİ Parti Doğankent Belediye Başkan Adayı Tarı Projelerini Açıkladı

İYİ Parti Doğankent Belediye Başkan Adayı Tarı Projelerini Açıkladı


  • 12 Mart 2019 Salı
İYİ Parti Doğankent Belediye Başkan Adayı Tarı Projelerini Açıkladı
İYİ Parti Doğankent Belediye Başkan Adayı Tarı Projelerini Açıkladı

İYİ Parti Doğankent Belediye Başkan Adayı İsmail Tarı Projelerini açıkladı.

Tarı; Belediye Başkanı Seçilirsem en önemli önceliğim ilçemizde istihdam sağlayarak göçü durdurmak, hatta tersine çevirmektir. Başta istihdam olmak üzere her alanda hazırlıklarımız tamam. Bunları istihdam, Eğitim, Sağlık, Turizm ve diğer gerekli çalışmalar olarak sıralayabilirim diyerek yapacaklarını sıraladı.
ÖZGEÇMİŞİ
İsmail TARI 1963 yılında Doğankent ilçesinin Güvenlik (Kanyaş) köyünde doğdu. Eğitim hayatının tamamı Doğankent’te geçti. İletişim (telefon) alanından 2010 yılında emekli oldu ve ailesi ile birlikte Doğankent’te yaşamaktadır. TARI, evli ve 3 çocuk babasıdır.
2003-2015 yılları arasında Doğankent’te MHP ilçe başkanlığı yaptı. Daha sonra MHP den ayrılıp İYİ PARTİ ilçe başkanı oldu. 2019 yerel seçimleri için ilçe başkanlığı görevinden istifa ederek İYİ PARTİ’den  Doğankent Belediye başkanlığı için aday oldu.
NEDEN ADAY OLDU ?
Ben Doğankent’ liyim ve Doğankent’te yaşıyorum, ilçeme aşık bir insanım. Bu ilçenin sorunlarını ve nasıl giderileceğini en iyi bilenlerden birisiyim. Benim için Doğankent’e ve Doğankent’ lilere hizmet etmek ibadettir. Yıllardan beri sürekli geri giden bir ilçemiz var, bu her Doğankentli gibi beni de çok üzüyor. Ekibimle birlikte ilçemizi şahlandırıp layık olduğu yere taşımak istiyorum. Eski canlılığının da üstüne çıkmış, insanları gülen, çalışan üreten, bolluk bereket dolu bir ilçe hayal ediyorum ve bu zor değil. Şayet Belediye Başkanlığı görevine seçilirsem Doğankent’ i kalkındırmak benim ve ekibim için onur meselesi olacak. Bunları düşünerek aday oldum.
HARŞİT İÇİN ÇALIŞMALAR VE PROJELER
Seçilirsem en önemli önceliğim ilçemizde istihdam sağlayarak göçü durdurmak, hatta tersine çevirmektir. Başta istihdam olmak üzere her alanda hazırlıklarımız tamam. Bunları istihdam, Eğitim, Sağlık, Turizm ve diğer gerekli çalışmalar olarak sıralayabilirim.
İSTİHDAM
1.Harşitde en büyük sorun işsizlik, ben öncelikle 80-100 kişinin çalışacağı bir konfeksiyonatölyesi açılmasını sağlayacağız. Bunun için gerekli hazırlıkları ve görüşmeleri yaptık.
2. Harşit vadisinde granit sulu kesim yapan bir iş yerinin açılmasını sağlayacağız, bunun için de gerekli görüşmeler yapıldı.
3. Bir kereste fabrikası açılması için çaba sarf edeceğiz. Doğankentliler birçok ihtiyaçları için komşu ilçelere gidiyor, biz paramız bizde kalsın istiyoruz. Bununla ilgili de gerekli görüşmeler devam etmekteyiz.
4.Oyraca altına bir konkasör ve beton santralı için gerekli görüşmelerimizi yaptık. Bu santral hizmet alımı karşılığı belediye adına bir firma işletecek.
5. Tirebolu belediye başkan adayı Burhan Takır ile yaptığımız ortak çalışma olarak, Kuzan deresinin içme suyuna kapatılması, Doğankent ve Tirebolu’nun içme suyunun buradan karşılanması sağlanacaktır. Sonucunda düşü yakalandığı an 3-4 MW elektrik üretilmesi için gerekli çalışmalar yapılacaktır.
6. Fındık işletme ile ilgili gerekli tesisler kurulması için görüşmeler yapılacaktır.
Bu çalışmalar sonucunda halkımızın İŞ-KUR’ a bağımlılığını bitireceğiz ve bu müesseselere ihtiyacı olanlar alınacaktır.
EĞİTİM
7. Eğitimde ciddi sıkıntılarımız var, Doğankent Lisesi’nin Anadolu lisesine dönüştürülmesi.
8. Merkeze bir ilkokul yaptırılması.
9. Meslek yüksekokuluna değişik bölümlerin açılması.
Eğitim çalışmalarını İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte koordine edeceğiz. Doğankent'te eski eğitim kalitesini yeniden yakalayabilir ve ilçemizden doktorlar mühendisler yetiştirebiliriz.   
SAĞLIK
10. Her yanımız yüksek gerilim hatları ile dolu olduğundan, her yıl ilçemizde radyasyon ölçümleri yaptırılacak.
11. Sağlık bakanlığı ile görüşülüp bir kanser araştırılması ekibi kurulması sağlanacak.
TURİZM
12. Turizm bizim vazgeçilmezimiz. Esnafımızın geleceği ve ürettiğimiz ürünlerin değerlendirilmesi büyük ölçüde turizme bağlı, bu yüzden, Çatak ve Kanyaş köylerinin arkasında bulunan eski Rus yolu yürüyüş yolu olarak açılacak.
13.Kavraz ve Yaşmaklı yolları ıslah edilip günü birlik geziler düzenlenecek.
14. Dağlarda bulunan tüm şehitlikler tespit edilip koruma altına alınacak ve her yıl buralara geziler düzenlenecek.
15. 3 Mayıs tarihinde Çepnilerin Ergenekon’dan çıkış ve Harşıt Vadisine gelişlerini anma törenleri yapılacak.
16. Doğankent görsel olarak turizm için dikkat çekici bir merkez haline getirilecek.
17.Kavraz içerisinde bir Pazar yeri oluşturulacak. Burada senenin belli bir gününde şenlikler yapılacak.
18. Yeşil yol kapsamında yapılmakta olan Kavraz yolu güzergâhında çay ocakları ve lokantalar açılıp piknik alanları düzenlenecek.
19. Turistik amaçla gelen misafirlerin ağırlanması için bir konaklama tesisi yapılması sağlanacak.
TARIM
20. Tarım kredi kooperatifi ve ziraat odasını ilçemize tekrar kazandıracağız.
İMAR ve İSKAN
21. Sadaklı mahallesinde ana yolla ilçeden çıkan yolun birleştiği yere iki adet şehirlerarası servis otobüsü yazıhanesi ile yanı başına bir oto lastikçisi, bir oto yıkama, çay ocağı, küçük bir büfe ve lokanta yapılacak. Yapılan bu alanların işletmesi ihale usulü ile kiraya verilecek.
22. İlçemizin Kürtün çıkış tarafında heyelanlı bölge için afet işleri ile birlikte gerekli çalışmalar yapılıp o bölgeyi doğal park şekline sokacağız. Sokaktan yukarıya doğru patika yollar yapıp o güzergâhları ışıklandıracağız. Gerekirse güvenlik köyüne giden patika yol üzerinde “Annaklama kaya” denilen mevki, insanların piknik yapacakları bir alan olarak düzenlenecek. Oraya güzel bir seyir terası yaptıracağız.
23.Kuzan deresi içerisinde gerekli çalışmalar yapılıp tesvib bentleri yapılacak ve dere boyu tamamen ışıklandırılacak. Söğütağzı köyüne giden köprüye kadar banklar koyulup dinlenme ve yeme içme yerleri yapılacak.
24. Aslancık barajı gölünün her iki yanı ışıklandırılacak. Gölün batı yakası gezi yolları şeklinde düzenlenecek. Ayrıca gölün çevresinde 2-3 m açılıp altı parke döşenerek yürüyüş yolları yapılacak. Bu güzergâha çay ocakları koyulacak. Yine halı sahanın yanında bulunan bina ahşaptan giydirilecek ve üste Lokanta alta çay salonu yapılacak.
25. Sağlık ocağının arkasından Yaşmaklı kooperatif binasına kadar bir cadde daha açılacak. Ara sokaklar yanları kaldırım yapılıp ışıklandırılacak.
26. Çevremizde bulunan ve Harşıta daha yakın olan, Tekke köy, Hasan Şıh, Ataköy, Sekü, Eymir, Yukarı Soğukpınar, Aşağı Soğukpınar, Üçtaş, Günyüzü ve Taşlıca köylerinin ilçemize bağlanması için çaba sarf edilecek.
27. Kentsel dönüşüm için gerekli çalışmalar yapılacak.
28. Kilise Düzü mevkisiPatanlı Kıranı mevkiine kadar olan yerler ve Süttaşı Mahallesi’ne giden yol güzergâhı imara açılacak.
29. Dar gelirli aileler için konut yapımı arsaları tahsis edilecek. Yeni yerleşim alanlarını seçerken köylerin de fikrini alacağım. 
30. Kapalı bir halk pazarı oluşturulup yerel ürünlerin düzenli satılması sağlanacak. Bunun bir adım sonrası da kooperatifleşerek, Doğankent’ten dışarıya yani gurbete ürün satmak olabilir. Bu birçok yerde yapılıyor, bizde neden olmasın?
Yani ben kendi kendine yeten, eski coşkusuna ve canlılığına kavuşan, gurbetçisinin ahirete göçmeden önce gelmek isteyeceği, tatil yapmak isteyeceği bir ilçe düşünüyorum. Bunun için Doğankent’in Graniti ile Turizmi yeter de artar bile. Yeter ki kararlı olalım.

Okunma: 963 | Kaynak: Harsitvadisi

Haber Editörü: Seyit Güvendi | Güncelleme: 12 Mart 2019 Salı

Haber Etiketleri: İYİ Parti Doğankent Belediye Başkan Adayı İsmail Projelerini Açıkladı, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser / 10 963 1