• Vadi'nin Medya Penceresi

25 Mayıs 2019 Cumartesi

Emek is ticaret
SON HABERLER

Tığlı’dan; Demiryolu Tepkisi


  • 13 Mart 2019 Çarşamba
Tığlı’dan; Demiryolu Tepkisi
Tığlı’dan; Demiryolu Tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı, demiryolu hattından Tirebolu’nun çıkarılması sürecinde yaşanan ‘Hat Kopukluğunu’ gündeme getirdi.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “18. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun Rusya, Avusturya, Fransa, İngiltere, İran ve Kafkasya ile olan karşılıklı ticaret alış verişi için kullanılan Tirebolu Limanı’nın neredeyse Trabzon Limanıyla rekabet edecek düzeyde olduğunu hatırlattı. Giresun Limanı’nın daha aktif ve işler olabilmesi için demiryolu güzergâhının Tirebolu ile bağlantılı olması gerektiğini” söyledi.

CHP’li Tığlı açıklamasında, “Demiryolu için en uygun hattın Harşıt Vadisi olduğunu ve Tirebolu - Torul üzerinden bağlanması gerektiği 150 yıldır bilinmesine rağmen, tarafsız hiçbir uzmanın görüşüne gerek duyulmadan Giresun’un demiryolu güzergâhından çıkarılmasını, kim, nasıl ve hangi yüzle izah edecektir” sözlerine yer verdi.

Demiryolu Hattı, Giresun Limanı ve Giresun Güney Çevre Yolu projelerinin birbirinden ayrılmaz projeler dizisi olduğuna değinen CHP’li Necati Tığlı, “AKP iktidarının Giresun temsilcileri, bu projeler başlansın ve bitsin diye hiçbir sorumluluk almamışlardır. Kenti ve Giresun halkını tamamen yalnız bırakmışlardır” ifadesini kullandı.

CHP’li Tığlı, “2013 yılında dönemin Başbakanı Erdoğan tarafından söylenen “Giresun’u İç Anadolu’ya bağlayacak demiryolu projesi güzergâhı Trabzon–Erzincan–Gümüşhane–Tirebolu demiryolu çalışmalarımız sürüyor” sözünü ve bu sözün nasıl unutulduğunu; yine dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın, 2016 yılında Trabzon’da “2023 yılına kadar ilinize demiryolu gelecek” sözünü ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın geçtiğimiz Şubat ayında söylediği, “Trabzon'a Erzincan'dan demiryolu projesi çalışmalarımız devam ediyor" sözünü hatırlatarak, “31 Mart 2019 Yerel Yönetim Seçimleri yaklaşırken, Giresun’un kaderini değiştirmekten bahseden AKP’nin Giresun temsilcileri, demiryolu güzergâhından Giresun’un çıkarılması karşısında ezilmiyorlarsa, susuyorlarsa, Giresun’a sahip çıkmıyorlarsa ve sırf laf olsun diye meydanlarda yeni yalanlar söylüyorlarsa yazıklar olsun” dedi.

Okunma: 337 | Kaynak: kerasushaber.net

Haber Editörü: Seyit Güvendi |

Haber Etiketleri: Tığlı’dan; Demiryolu Tepkisi, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser / 10 337 1