• Vadi'nin Medya Penceresi

25 Mayıs 2019 Cumartesi

Emek is ticaret
SON HABERLER
  • Ana Sayfa
  • Güncel
  • Doğankent Süttaşı İlkokulunda İstiklal Marşının kabulünün yıldönümü kutlandı

Doğankent Süttaşı İlkokulunda İstiklal Marşının kabulünün yıldönümü kutlandı


  • 13 Mart 2019 Çarşamba
Doğankent Süttaşı İlkokulunda İstiklal Marşının kabulünün yıldönümü kutlandı
Doğankent Süttaşı İlkokulunda İstiklal Marşının kabulünün yıldönümü kutlandı

Doğankent ilçesi Süttaşı İlkokulunda 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla program düzenledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Süttaşı ilkokulu Sınıf öğretmeni Emel Bayram günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı; 

Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Protokolün Değerli Üyeleri, Değerli öğretmen arkadaşlarım ve Sevgili öğrenciler, İstiklal Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilişinin 98. yıldönümü için toplanmış bulunuyoruz. İstiklal Marşı'nı anlamak ve anlatmak için onun hangi şartlarda yazıldığını bilmemiz ve onu bur çerçevede değerlendirmemiz gerekmektedir. İstiklal savaşının elemli ve buhranlı günlerindeyiz. İzmir gitmiş, Bursa düşmüş, Afyon kaybedilmiş, düşman orduları bin yıllık Türkiye tarihinde ilk defa Türk yurdunun harim-i ismetine sokulmuştur. Türk milleti tarihinin en karanlık günlerini yaşamaktadır. Böyle bir ortamda yazılan İstiklal Marşı "Korkma!" seslenişi ile başlar. Buradaki korku ifadesi sıradan bir korku olmayıp her karış toprağı şehit kanları ile yoğrulmuş aziz vatanımızın kaybedilme endişesinin büyük bir şairin hisli kalbinde terennüm edilmesidir. Milli Mücadelenin destansı bir ifadesi olan İstiklal Marşı "Korkma!" hitabından sonra ilerleyen dizelerde yeni bir hitapla idraklerimize seslenir: "Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın." Vatanın korunması, bastığı yerleri toprak diyerek geçmeyen; bu topraklar altında kefensiz olarak yatan şehit dedelerini unutmayan vefalı bir gençliğin eliyle olacaktı. Malazgirt'ten Dumlupınar'a hep bu gençliğin misallerini görmüştü bu topraklar. Atalarımızın büyük fedakârlıklarla canları pahasına koruğu bu aziz vatan bizlere bir emanettir. Almış olduğumuz bu emaneti her ne pahasına olursa olsun korumak boynumuzun borcudur. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan ve bilimin rehberliğinde kendini geliştiren bir nesil ancak bu yüksek idealin sorumluluğunu taşıyabilir. 

İstiklal Marşı ifade ettiği derin anlamlar ve şiir kalitesi bakımından yeryüzündeki diğer milli marşlardan üstün bir konumdadır. Onun bu üstünlüğü vatan ve istiklal sevgisiyle dopdolu bir şairin milletin ruhunda makes bulan derin ıstırabın tercümanı olmasından ileri gelir. İstiklal Marşı, Milli Mücadelenin bütün heybetini ve canlılığını başarıyla yansıtır. Onun bu başarısındaki en önemli unsur Mehmet Akif'in şahsiyeti ve Milli Mücadele yıllarındaki konumudur. Mehmet Akif şiir ve yazılarının yanı sıra camilerde verdiği vaazlarla halkı Milli Mücadeleye destek vermeye çağırmıştır. İstiklal Marşı o günlerin heyecanıyla yazılmıştır. Bu yüzden Mehmet Akif: "O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. " diyerek bu durumu ifade etmiştir ve İstiklal Marşı'nı Safahat'ına almamıştır. Yine İstiklal Şairimizin "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" diye dua etmesi o günlerin, hissiyatımızda ne kadar derin yaralar açtığının ve istiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakârlıklar yaptığımızın bir göstergesidir. 
Sevgili gençler! Bütün bu anlatılan şeyleri mutlaka daha önceden de duydunuz ve belki de birçoğunuzun ruhunda derin akisler uyandırdı. Bizler şu anı yaşayanlar olarak geçmişin mirasını ve geleceğin emanetini taşıyoruz. Geçmişte yaşayan şanlı ceddimiz, şehit dedelerimiz bize bu güzel vatanı miras bıraktı. Bizler de gelecek nesillere bu kutsal emaneti en güzel şekilde taşımalıyız. Unutmayınız ki omuzlarınızda geleceğin sorumluluğu vardır. Bu sorumluluğu taşımak öyle kolay değildir. Çalışmak ister, fedakârlık ister. Bizden sonra gelecek nesillere güçlü ve müreffeh bir ülke bırakmak, geçmişin mirasını geleceğe emanet olarak taşımak için çok çalışmalıyız. Konuşmama son verirken Ulu Önder'imiz Mustafa Şairimiz merhum Mehmet Akif'i şükran ve minnetle yâd ediyoruz. İstiklal Hepinizi bu duygu ve düşünceler içinde mi Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve saygıyla selamlıyorum.

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, İstiklal Marşının yazılışının canlandırılması öğrenciler tarafından  tektek okundu.  İlçede şiir, kompozisyon ve resim yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Kaymakam M.Emre Canpolat, Belediye Başkanı Haşim Birol Tekin ve İlçe Milliş Eğitim Müdürü Cemal Şirin tarafından verildi.

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla düzenlenen programa; Doğankent Kaymakamı Muhammet Emre Canpolat, Belediye Başkanı Haşim Birol Tekin, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Oğuzhan Özturan, Emniyet Amiri Nurşani İlter, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Şirin, Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Yılmaz Dede, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Cemil Kara, Ziraat Bankası Müdürü İbrahim Selçık Aksu, İlçe Müftüsü Nurullah Oruç, Süttaşı Mahallesi Muhtarı Ekrem Günay, Daire Amirleri, öğretmenler ve öğrenciler ile Adalet ve Kalkınma Partisi Doğankent Belediye Başkan Adayı katılmıştır.

Okunma: 348 | Kaynak: Harsitvadisi

Haber Editörü: Seyit Güvendi |

Haber Etiketleri: Doğankent Süttaşı İlkokulunda İstiklal Marşının kabulünün yıldönümü kutlandı, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser / 10 348 1