• Vadi'nin Medya Penceresi

26 Nisan 2019 Cuma

Emek is ticaret
SON HABERLER

2019 Fitre Miktarı Ne Kadar Oldu?


  • 10 Nisan 2019 Çarşamba
2019 Fitre Miktarı Ne Kadar Oldu?
2019 Fitre Miktarı Ne Kadar Oldu?

Fitre, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2019 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2020 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede fitre miktarı belli oldu.

Ramazan ayının ortasında bayrama yakın zamanda ihtiyaç sahiplerine diyanet işleri başkanlığı Din işleri Yüksek kurunun belirlediği 23.00 TL den az olmamak kaydı ile bir kişinin günlük yemek ihtiyacını karşılayabileceği miktarda yardımın yapılmasına fitre nedir. Fıtır sadakası olarak da bilinen fitre islam inancında önemli bir yere sahiptir.

Ramazan Bayramı'na yetişen ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velayetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü bulundukları bir ibadet olan Fıtır Sadakası yani Fitre'nin 2019 yılına ait miktarı 23.00 TL olarak belirlendi. Fitre, Ramazan ayı başlangıcından  bayram namazına kadar zaman diliminde ödenir. Böylece yoksullar bununla, bayram namazından çıkmadan önce ihtiyaçlarını karşılamış olurlar.

Fıtır sadakası, Ramazan orucunun farz kılındığı hicretin 2. yılı Şaban ayında, zekâttan önce meşru kılınmıştır. Varlığı yerinde olan aileler ile yoksul aileler arasında önemli bağ oluşmasını sağlayan fitre bayramda yoksul ailelerinde gerekli ihtiyaçlarını sağlayarak bayram sevincine ortak olması maksadıyla yapılan yardımdır.

Okunma: 215 | Kaynak: Harsitvadisi

Haber Editörü: Seyit Güvendi |

Haber Etiketleri: 2019 Fitre Miktarı Ne Kadar Oldu?, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser / 10 215 1