• Vadi'nin Medya Penceresi

27 Mayıs 2019 Pazartesi

Emek is ticaret
SON HABERLER

Kıbrıs Gazisi Ali Aslan


  • 10 Mayıs 2019 Cuma
Kıbrıs Gazisi Ali Aslan
Kıbrıs Gazisi Ali Aslan

Ali Aslan; 1953 yılında Dandı köyünde doğdu. Babası Cemalo Ali, Annesi Çavuşo Mehmet kızı Ayşe’dir.

Aslan; ilkokulu Gülümo İbrahim hoca’da okudu. Çocuk yaştan itibaren sobacı yanında çırak olarak başladığı meslekte demir-doğrama, kaynak işleri ve inşaatçılık yapamaktadır.
Askere gitmeden önce Kerimo Mehmet kızı Zülfiye ile evlendi. Bu evlilikten 11 çocukları oldu.
 1973 yılında İzmir Konak askeri birliğine acemi asker olarak gitti. Usta birliğine İzmit Gölcük gitti. Burada Adatepe gemisine asker olarak görev yapmaya başladı.1974 yılının 20 Temmuz’unda soydaşlarına yardımcı olmak üzere Kıbrıs Barış Haraketine gemisi ile birlikte katıldılar. Harakete Girne’den Türk kuvvetlerine destek kuvvet olarak katıldılar. Kara askerlerimiz Adatepe gemimimizin kontrolü altında karaya çıktı.
Kıbrış Barış Haraketi sona erince ilk olarak çeşme gemisi ile nöbet değişiminin ardından Gölcükteki üstüne döndü. Bir müddet sonra gemimizle tekrar Kıbrıs’a dönerek 1 ay orada kaldıkdıktan sonra teskere aldılar.
Kıbrısta karaya çıkarak mevzileri aldığımız zaman gördüğümüz manzara karşısında hayretini gizlemeyen Aslan şunları açıkladı; Düşman askerlerini topların ayaklarına, ayaklarından zincele bağlanmış olarak karşılaştık. Diye belirtti.
Kıbrıs haraketinin ardından yurda dönen Aslan; memleketinde çalımaya devam ederken 1984 yılında Gazilik beratı verilerek maaşa bağlandı. Halen memleketinde yaşamaktadır. Kendine “Fırık Ali”lakabı denmesini sorduğumuzda valla küçükten beri bana lakap olarak Fırık Ali diyorlar ama ben lakabın anlamı ne ve niçin dediklerini bilmiyorum dedi.

Okunma: 378 | Kaynak: Harsitvadisi

Haber Editörü: Seyit Güvendi |

Haber Etiketleri: Kıbrıs Gazisi Ali Aslan, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser / 10 378 1