Vadi'nin Medya Penceresi
  • 19 Eylül 2019 Perşembe

Emin Ünlü Vefat Etti

Doğankent ilçesi merkez mahalle sakinlerinden İstiklal Savaşı Gazisi rahmetli Arif Ziya Ünlü Oğlu Emin Ünlü hayata veda etmiştir.

Emin Ünlü Vefat Etti

Doğankent ilçesi merkez mahalle sakinlerinden İstiklal Savaşı Gazisi rahmetli Arif Ziya Ünlü Oğlu Emin Ünlü bugün kalp krizi sonucu vefat etmiştir. Cenazesi; Yarın Harşıt Ulu Camiönü Pazaryerinde öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namzından sonra aile mezarlığında toprağa verilecektir. Merhuma Allahtan ramet ailesine, çocukları Önder, Ahmet, Rasim, İbrahim, yakınlarına ve akrabalarına başsağlığı dileriz.

İstiklal Gazisi Arif Ziya Oğlu Emin Ünlü Kimdir?

Emin Ünlü; 1938 yılında Manastırbükü Köyünde doğdu. Babası Arif Ağa, annesi Hacı Emin kızı Gadun’dur.

Emin Ünlü’nün babası tarafı Yağupoğlu İbrahim ağa Harşıt’a derebeyi olarak gelmiştir. Oğlu Emin Ağan Rüşan, Abdurrahman, Arif ve Yakup adlarında çocukları olmuştur. Emin; Yakup ağan oğlu İstiklal savaşı Gazisi Arif ağan çocuklarındandır.

Yakup ağa Şadı’dan Uzundoruklardan Mustafa’nın kızı Hanife ile evlenmiştir. Mustafa Şadı Kösederesinde oturmaktadır. Bugün Tasıldargillerin amcalarıdır.

Yakup Rusların Harşıt vadisini işgali yıllarında Ruslara büyük zayatlar vermiştir. Yanında Görele’den bir arkadaşı daha vardır. Tutuklanan Yakup ağa Azarbaycan’ın Nargin adasına esir olarak götürülmüş, tutuklandıktan sonra iki defa ailesine mektubu gelmiş, kendisinden başka haber alınamamıştır.

Ünlü; ilkokulu eski çarşıda bulunan Harşıt İlkokulunda Gülümo İbrahim Güven’de başlamış, 2 sene sonra yeni çarşıda yapılan Harşıt İlkokuluna taşınarak 3. Sınıfta başlamış. Şadılı büyük annesinin yeğeni Dr. Mustafa Güvendi ile 4. ve 5. Sınıfta beraber okumuşlardır.

1953 yılında Karayolları(Nafa) da iş hayatına adım atan Ünlü,1954 yılında Çapulacı Hasan kızı Güzel ile evlenmiştir. Bu evlilikten 1 çocukları olmuştur. Eşinin vefatı üzerine 1956 yılında Rıza kızı Nefize ile evlenmiş bu evlilikten 4 çocukları olmuştur.

1959 yılında Denizli’de bulunan acemi birliğinde başlayan askerlik hayatı Balıker’de 24 ayın sonunda memleketine gelmesiyle tamamlanmıştır.

1963 yılında Doğankent Hidroelektrik Santrali’nde işçi olarak başlamış olduğu çalışma hayatı 1972 yılında Samsun Hasan ve Suat Uğurlu Hidroelektrik Santralinin yapılmasıyla son bulmuştur. 1976 yılında Doğankent ilçesine dönerek Hidroelektrik Santralinin yer altı yapım çalışmalarında görev almış ve Santralin devreye girmesiyle birlikte 1981 yılında emekliye ayrılmıştır.

1991 yılında eşinin vefatı üzerine Kozköy köyünden Durmuş kızı Hava ile evlenmiştir. 

Haber Etiketleri