Vadi'nin Medya Penceresi
  • 10 Aralık 2019 Salı

Giresun Üniversitesinde Arapça sempozyumu düzenlendi

Giresun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi'nce "Uluslararası Ana Dili Arapça Olmayanlar İçin Gelecekte ve Günümüzde Arapça" sempozyumu düzenlendi.

Giresun Üniversitesinde Arapça sempozyumu düzenlendi
Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güven Özdem, Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonundaki sempozyumda yaptığı konuşmada; Giresun Üniversitemiz bünyesinde 2003 senesinde kurulan İslami İlimler Fakültesi  kuruluşundan bugüne birçok uluslararası sempozyuma imza atmıştır. Şimdi bu salonda “ULUSLARARASI ANA DİLİ ARAPÇA OLMAYANLAR İÇİN GELECEKTE VE GÜNÜMÜZDE ARAPÇA SEMPOZYUMU “ adıyla yeni bir sempozyum  için toplanmış bulunmaktayız.
Sami diller ailesinden olan Arapça  hiç şüphesiz günümüzde dünyanın en zengin ve en önemli dillerinden biridir. Arapça zenginliğini, kendine özgü gramer yapısına, önemini de Kur’an’ın Arapça indirilişine borçludur. Arapça  İslam’ın gelişi ile farklı bir döneme girmiş, İslamiyetin yayılmasıyla birlikte bölgesel ve coğrafî boyuttan sıyrılıp evrensel boyuta, bir milletin dili olma vasfından, evrensel bir dinin ve medeniyetin dili olma vasfına yükselmiştir.
Dil ailesinde Arapça dünyanın her yerinde en çok öğrenilen ve öğretilen diller arasında gelmektedir. Başlangıçta dinî sebeplere dayanan Arapça öğrenme isteği günümüzde Arapça’nın dünyada en çok konuşulan diller arasında  olması nedeniyle ticarî,siyasî ve kültürel sebeplere de dayanmaktadır.
Bu öneme istinaden Fakültemizde hazırlık sınıfında tüm öğrencilerimize bir yıl boyunca 800 saat Arapça dersi verilmektedir. Arapça’ya istekli olan öğrencilerimiz sene sonunda okuma, anlama, yazma ve konuşma olarak Arapça  dil öğreniminde çok iyi bir seviyeye gelmektedirler. Fakültemizde Arap Dili ve Belagati bölümünde 1 Profesör, 4 Öğretim Üyesi, 2 öğretim görevlisi ile Arapça eğitimine devam etmekteyiz.
Bu sempozyumda birbirinden değerli ve yetkin konuşmacıların değerli katkılarıyla ana dili Arapça olmayanlar için Arapça’nın öğretimi, bu konuda karşılaşılan zorluklar ve bunların aşılması için yapılması gerekenler tartışılacak,  bu sahada elde edilmiş tecrübeler paylaşılacak ve güzel sonuçlar elde edilecektir. Bu sempozyum Arapça eğitim ve öğretimi sürecine büyük katkı sağlayacaktır.
Sempozyumun düzenlenmesine katkı sağlayan akademik ve idari kadromuza teşekkür ederken yaklaşık on iki ülkeden gelen değerli akademisyenleri sevgi ve muhabbetle selamlıyor sempozyumun hayırlara vesile olmasını  diliyorum.