Vadi'nin Medya Penceresi
  • 25 Şubat 2020 Salı

Doğankent'te Cami ve Hayat konulu konferans

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün her yıl 01-07 Ekim tarihlerinde belirli bir tema çerçevesinde düzenlediği Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Doğankent Veysi Akın Koloğlu Meslek Yüksek Okulu konferans salonunda"Cami ve Hayat" temalı konferans düzenlendi.

Doğankent'te Cami ve Hayat konulu konferans

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşlarıyla şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunun adından istiklal marşımızın okunmasıyla başlayan konferansta,  Kur'an-ı Kerim tilavetini İmam-Hatip Abbas Ataman okudu. Programda ilk  olarak Doğankent ilçe müftüsü Nurullah Oruç kürsüye gelerek konuşmacı ve katılımcılara hoş geldin deyip sözü İl Müftüsü Oral'a bıraktı. 

İl Müftüsü Muhiddin Oral; Cami hayatın içinde kalsın, hayat caminin içinde kalsun diyerek başladı.  "Camiler ve din görevlileri haftamız hayırlı olsun. Cami ya da mescitler medeniyetimizin, inancımızın merkezi olan, aynı zamanda  toplumumuzun bilinçlendirilmesi adına bir eğitim yuvası olarak kabul ettiğimiz mekanlardır. Oral, düzgün olacağız, ben terbiyeyi camiden aldım. Öyle ise hepimiz terbiyeyi camiden alacağız. Doğru olacağız, bizim üzerimizden islama zarar  gelmeyecektir. Bizim medeniyetimiz de çok daha önemli bir medeniyet, Cami merkezli kurulmuş bir medeniyetiz. Camiler bizim evimizdir. Peygamberimiz tüm işleri camide çözerdi. Toplumla camilerde beraber olurdu. Bir beldede camilerimiz  merkezinde mahallelerimizde de camilerimizin çoğalmasıyla birlikte sorunların aza indiğini gözlemekteyiz. Tüm ibadetlerimizin merkezinde camilerimiz vardır. Oruç, Namaz, Zekat ve diğer ibadetlerimiz camilerle başlar Allaha söz verdiğimizi  yerine getirdiğimiz yerlerdir.  İman edeceğiz, salih amel işleyeceğiz, namaz kılacağız, hakkı savunacağız. İnsanlar Allaha söz verdimi işleri doğru düzgün olur. Camiler ve din görevlileri haftamız hayırlı olsun. Din Görevlisi arkadaşlarıma sağlık  ve sıhhat diliyorum" diye konuştu. Duaların okunmasıyla konferans sona erdi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Doğankent Veysi Akın Koloğlu Meslek Yüksek Okulu  konferans salonunda "Cami ve Hayat" konulu konferansa; Giresun İl Müftüsü Muhiddin Oral, AK Parti Giresun İl Genel Meclis üyesi  Muttalip Patan, Doğankent Belediye Başkanı Rüşan Özden, Doğankent İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Oğuzhan Özturan, Doğankent Müftüsü Nurullah Oruç, kurum amirleri, cami-imam hatipleri ve vatandaşlar katıldı.