• Vadi'nin Medya Penceresi

21 Temmuz 2018 Cumartesi

Emek is ticaret
SON HABERLER

Endülüs Emevileri Tarihi Konulu Konferans


  • 13 Aralık 2017 Çarşamba
Endülüs Emevileri Tarihi Konulu Konferans
Endülüs Emevileri Tarihi Konulu Konferans

Giresun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ve İlim Erdem Topluluğu iş birliği ile 13.12.2017 Çarşamba günü saat 10.30’da düzenlenen “Endülüs Emevileri” başlıklı konferans Araştırmacı - Yazar Hüseyin GÖKALP’ın sunumuyla Güre Yerleşkesi Mehmet Akif ERSOY konferans salonunda gerçekleştirildi.

Araştırmacı - Yazar Hüseyin GÖKALP konuşmasına Emeviler’in  Hz. Ömer döneminde İran’ı fethettiğini, Doğu ve Batıda en geniş sınırlarına ulaştığını belirterek başladı. Konuşmasının devamında ise Hristiyan nüfusunun üçte birinin müslüman olduğunu, Endülüs Emevi Devleti zamanında yaşayanların rahat bir dönem geçirdiklerini ve o dönemde de Emevilerin El Hamra Sarayını yaptırdıklarını anlatarak Avrupa kültürünün Türk kültürüne göre gelişmediğini de ayrıca not düştü.

Sayın Gökalp, Endülüs Emevi devleti zamanında Osmanlı Devleti ilişkilerine de değinirek iki devlet arasında ittifak olmadığını belirtti. İspanya hakkında  bilgilendirme yaparak farklı dillerden binlerce kelimenin İspanya diline yerleştiğini belirten Gökalp, İspanyollar ve Avrupalılıların kıyafetlerinin kendilerine ait kıyafetler olmadığını ve 900 yıl müslümanların Endülüs devleti himayesinde kaldığını, önemli kültür etkileşiminin olduğunu da söyleyerek konuşmasına son verdi. Konferansa akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci dinleyici olarak katıldılar.

Konferans sonunda konuşmasından dolayı Giresun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ali Yılmaz tarafından Araştırmacı-Yazar Hüseyin Gökalp’e hediye ve teşekkür belgesi verildi.

Okunma Sayısı: 295

Haber Kaynağı: Seyfi Göktekin

Haber Editörü: Seyit Güvendi

Haber Etiketleri: Endülüs Emevileri Tarihi Konulu Konferans, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

alfabesoft
Puan Durumu

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser 3 / 10 295 4

Sitene Ekle