• Vadi'nin Medya Penceresi

16 Temmuz 2018 Pazartesi

Emek is ticaret
SON HABERLER

Harşıt Federasyonu Basın Bildirisi


  • 19 Mart 2018 Pazartesi
Harşıt Federasyonu Basın Bildirisi
Harşıt Federasyonu Basın Bildirisi

“Bir Çanakkale bir de Harşit Vadisi geçilmez” felsefesiyle çıktığımız yolda atalarımızın Harşit savunmasında göstermiş olduğu birlik, beraberlik ve dayanışması bilinciyle, memleket meselelerinde daima duyarlı olmaya çalışan, çağdaş dünya ile bütünleşmiş güçlü bir sivil toplum oluşumuna katkıda bulunmak, sivil topluma rehberlik ederek ortak akla ulaşmak, değişenve gelişen evrensel değerlere uyum sağlayarak sürekli birleştiren ve paylaştıran bir toplum oluşturmak amacıyla Harşit Federasyonu’nu kuruyoruz.

Gerek eğitim, gerekse ekonomik nedenlerle köyden kente göç ederek gurbet hayatına atılan, İstanbul ve Bursa’da yoğunlaşan ve dernekleşen hemşehrilerimizin bir araya gelerek kurduğu, Doğankent Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Doğankent İlçesi ve Çevre Köyleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Doğankent Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Doymuş Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği,Çatalağaç Köyü Derneği, Çatak Köyü Kültür, Dayanışma ve Kalkındırma Derneği, Söğütağzı Köyü Derneği’nin katılımıyla federasyonumuzun temellerini 18 Mart 2018 atmış bulunuyoruz.
Federasyonumuz  18 Mart 1915’te Çanakkale’yi yedi düvele geçilmez kılan atalarımızın 1917 yılında da Harşit savunması ile Harşit Vadisi’ni Ruslara geçilmez kılmasıdır. Giresun gönüllülerinden oluşan Hüseyin Avni Alparslan komutasındaki 42. Alay ile Sakarya’da ve Topal Osman Ağa komutasındaki 47. Alay ile Afyonkarahisar’da Milli Mücadeleye katılmıştır. Türkiye’de Mustafa Kemal Atatürk’ün adı ilk olarak 1921 yılında Harşit’te kurulan bir ilkokula verilmiştir.
Ahmet Yesevi'nin Anadolu'nun İslamlaşması ve Türkleşmesi için yaptığı çalışmalar neticesinde 12. Yüzyıl sonlarında Hacı Bektaş Veli'nin gönül erlerinden olan Güvenç Abdal, Doğu Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan önemli bir geçit olan Harşit Vadisi’ne gönderilmiştir.Harşit Vadisi, Anadolu Türkmen kültürünün izlerinin hala yaşandığı yaylacılık geleneğinin hala devam ettiği, geçiş güzergahı olması nedeniyle birçok farklı kültürün iç içe yaşadığı önemli bir yerleşim bölgesidir.
Harşit Vadisi’nin tarihi değerlerini ortaya çıkarmak, kültürel ögeleri araştırarak kalıcı kılmak ve tanıtmak, kültürel değerlerin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak, Harşitlilerin ekonomik yönden gelişimlerini sağlamak, birlik ve beraberliklerini güçlendirmek amacıyla kurduğumuz Harşit Federasyonu’nun bölgemiz ve Harşitliler için hayırlı olmasını diliyoruz.

Okunma Sayısı: 685

Haber Kaynağı: Temel Bilecen Harşit Federasyonu Kurucu Başkanı

Haber Editörü: Seyit Güvendi

Haber Etiketleri: Harşıt Federasyonu Basın Bildirisi, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

alfabesoft
Puan Durumu

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser 3 / 10 685 4

Sitene Ekle