• Vadi'nin Medya Penceresi

27 Mayıs 2019 Pazartesi

Emek is ticaret
SON HABERLER

Yanlış Tırnak Kesimi Batmaya Yol Açıyor


  • 14 Mayıs 2019 Salı
Yanlış Tırnak Kesimi Batmaya Yol Açıyor
Yanlış Tırnak Kesimi Batmaya Yol Açıyor

Tırnağın dış köşelerinin tırnak yanındaki doku içine gömülmesi ile ortaya çıkan “tırnak batması”, genelde ayak başparmağında görülüyor.

Tırnak batması ileri derecede olan hastalarda ayakkabı giymekte zorlanma, çorapların sık sık kirlenmesi, iltihap ve apse gibi sorunlar görülebiliyor. Erken evrede kendiliğinden tedavi edilebilen hastalık, şiddetli ağrı ile kendini gösterdiğinde, mutlaka bir uzmana başvurulması önem kazanıyor. Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ayşenur Banu Çağlar, tırnak batması ve tedavisi hakkında bilgi verdi. 

Yanlış tırnak kesimi tırnak batmasının en önemli nedeni 
Tırnakbatmasısıklıklaayak başparmak tırnağında, tırnağın dış köşelerinin tırnak yanındaki yumuşak doku içerisine gömülmesi şekline ortaya çıkmaktadır. Ağrıkızarıklık, şişlik ve sonrasında iltihaplanma görülebilir. Ayak tırnaklarının çok kısa ve yuvarlanarak kesilmesi, dar uçlu ayakkabı giyilmesi, ayakta aşırı terlemenin varlığı, obezite ve ayak başparmak tırnağına alınan darbelertırnak batmasını tetikleyebilir.

Tedavi batmanın şiddetine göre belirleniyor
Tırnak batmasının tedavisibatmanın şiddetine göre belirlenir. Ağrı,kızarıklık ve iltihaplanmanın olduğu hafif ve orta şiddetteki batmalarda pansuman,antibiyotikli kremler ve antibiyotik haplar önerilmektedir. Tırnak ile tırnak yatağıarasındabatmayı engelleyebilecekbariyerler de tedavi uygulamaları arasında yer alır. Bu bariyeryöntemler pamuk, diş ipi ya da tırnak teli olabilir. Ağrı kızarıklık ve iltihaplanmaya ek olarak batan tırnağın kenarında yumuşak doku büyümesinin meydana geldiği şiddetli durumlarında ise tırnak çekimi gerekebilir.

Gerektiğinde tırnak çekimi uygulanır 
Tırnak çekimi sırasında aktif enfeksiyon olmamalıdır ve bu nedenle de çekim öncesinde antibiyotik haplar kullanılması gerekebilir.Çekim öncesinde lokal anesteziuygulanır. Böylece işlem sırasında herhangi bir ağrı duyulmaz. Çekimde tüm tırnakplağının çekimi yerine batan kısımdakitırnakplağıkısmi olarak çıkarılır. Batmanın tekrarlamaması amacıyla çekim uygulandıktan sonra batmanın olduğu tırnak kökünün tahrip edilmesi gerekir. Bu işlemin yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi ile batan kısımdaki tırnak kökü çıkarılabilir.

Batmaya neden olacak faktörler ortadan kaldırılır 
Uygun yöntemler ile çekim ve tırnak kök tahribatı yapıldığında çekim sonrasında batma büyük oranda tekrarlamamaktadır.Çekim sonrasında ödem ve ağrıyı azaltmak amacıyla 48 saat süreyle ayak yüksekte tutulmalı, ağrı olduğunda kanamayı artırma ihtimali olmayan ağrı kesiciler kullanılmalı, dar uçlu ayakkabılar giyilmemeli ve pansuman günlük olarak değiştirilmelidir. Kişi uzun süre ayakta kalmamak ve dar ayakkabı giymemek kaydıyla 2-3 gün sonra normal yaşantısına geri dönebilir.

Okunma: 132 | Kaynak: Memorial İletişim

Haber Editörü: Seyit Güvendi |

Haber Etiketleri: Yanlış Tırnak Kesimi Batmaya Yol Açıyor, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser / 10 132 7