• Vadi'nin Medya Penceresi

21 Ağustos 2018 Salı

Emek is ticaret

Yazarlar > Seyit GÜVENDİ > Köşe Yazısı

Giriş : 2013-06-05 Bu yazı 1747 kez okundu
 
İnternet ve Dijital Miras
Internet, birçok bilgisayar sistemlerinin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan...
 
 


Internet Nedir: Internet, birçok bilgisayar sistemlerinin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır. Ayrıca İnternet, İnsanların her geçen gün artan üretim bilgilerini saklama, paylaşma ve ona kolayca ulaşma istekleri sonrasında ortaya çıkmış bir teknolojidir. Kişiler bu teknoloji yardımıyla pek çok alandaki bilgilere kolay, ucuz, hızlı ve güvenli bir şekilde erişebilmektedirler. İletişim ağında bulunan bilgisayarlar birbirlerine fiziksel olarak kablolar, uydu bağlantıları, telsiz vs gibi araçlarla bağlıdır ve geliştirilen bazı özel protokollerle de (TCP/IP) bilgisayarlar arasında bilgi paylaşımına dayalı birçok işler yapılabilir. Örneğin: sohbet, dosya alma, gönderme vs. Bilgisayarların bilgiyi saklama (harddisk, fiberoptik vb gibi), bilgiyi çok hızlı işleme (veri tabanı programları, bazı analiz programları gibi) özellikleriyle bilgisayar ağlarının herhangi iki bilgisayar arasında veri iletişimini olanaklı kılma özellikleri birleştiğinde, ortaya fevkalade bir bilgi paylaşım ortamı çıkar. İşte internetin felsefesini oluşturan temel altyapı ana hatlarıyla bu şekildedir.

Türkiye de İnternet in Gelişimi

Türkiye Internet e Nisan 1993 ten buyana bağlıdır. İlk bağlantı ODTÜ den gerçekleştirilmiştir. 64kbit/san hızında olan bu hat, çok uzun bir süre tüm ülkenin tek çıkışı olmuştur. Ardından İnternet bağlantıları sırayla 1994 başlarında Ege Üniversitesi nden, Ekim 1995 Bilkent Üniversitesi nden, Kasım 1995 Boğaziçi Üniversitesi nden ve Şubat 1996 da İTÜ den gerçekleştirilmiştir. 1996 yılı Ağustos ayında Turnet çalışmaya başlamıştır. 1997 yılına gelindiğinde akademik kuruluşların internet bağlantısını sağlayan Ulaknet çalışmaya başlayarak, üniversitelerin birbirlerine bağlanmaları için gerekli yapıyı oluşturup üniversitelerde internetin kullanılır hale gelmelerini sağlamıştır. 1999 yılı içinde ticari ağ altyapısında büyük değişiklikler olmuş ve Turnet in yerini TTNet adında yeni bir oluşum almıştır. 2000 lerin başında: ticari kullanıcılar TTNet omurgası üzerinden, akademik kuruluşlar ve ilgili birimler de Ulaknet omurgası üzerinden internet erişimine sahiptir. Ayrıca bu iki omurga arasında yüksek hızlı bağlantı mevcuttur.

Dijital Miras

Ölünce internet hesaplarınızın ne olacağını hiç düşündünüz mü? Dijital mirasınızı kime bırakacaksınız? Belki de inanmayacaksınız ama dijital ortamdaki varlıklarımız her geçen gün artarken, bunlarla ilgili bir vasiyet name düzenlemek sizce mümkün olabilir mi?

Sonuç olarak, Internet, önümüzdeki yıllarda üretilecek bilgilerin dolaşım sistemidir. Ticari boyutunun da ortaya çıkmasıyla, yaşamla daha çok iç içe girmeye başlamıştır. Tüm bunların yanı sıra Internet: Kişilerin klasik yaşama biçimlerini ve değer yargılarını değiştiren, hayatımıza yeni kavramlar yeni uğraşlar getiren, kuralları ve kendi toplumu olan bambaşka bir dünyadır.

Facebook, Twitter, Mail, Myspace, Youtube ve Web Siteleri Türkiye de ikibinli yıllardan sonra kendinden söz ettirmeye başlamıştır. Artık bu gün kişilerin toplumsal bir ağ oluşturması sonucu bu sayfalara ait üye sayıları hızla artmaya devam etmektedir. Zira gün geçtikçe içerikleri kabaran bu paylaşım sitelerine, ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünyada her gün tahmin edilemeyecek derecede vakit harcanmaktadır.  Halbuki internette bulunan fotoğraf, video ve köşe yazılarının tanıtma ve bilgilendirme niteliklerinin yanı sıra duygusal olduğu kadar maddi değerlerinin de bulunduğu bir gerçektir. Bu nedenle dijital mal varlıklarının farkında olmayan şahıslar, öldüklerinde kendilerine ait bu varlıkları kaybetmeleri muhtemeldir.

Evet dijital varlıklarınızı hiç düşündünüz mü? İlerleyen yıllarda konuyla alakalı hukuki bir boşluk oluşur mu? Şayet oluşursa nasıl giderilebilir? Şimdiden bazı paylaşım siteleri, sayfalarında kişilere ait depolanan bu bilgilerin geleceği ile ilgili çalışmalara başladı bile. Tabidir ki her zaman olduğu gibi burada da hak sahiplerinin gerçek beyanlarını dikkate alacaklardır. Zamanla ülke meclislerinde konuyla ilgili yasa çıkarsa, şaşılmaması gerektiği fikrini şimdiden taşımalıyız..

Harşıt Vadisi Köşe YazısıArşiv Yazı
 
 
 
Derecesi:1747
Yazar:Seyit GÜVENDİ

Yazı Yorumları

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

YAZI DERECESİ

HarsitUser / 10 1747