Doğankent'te Fındık Fiyatı 24 Lira

349

Doğankent'te fındık fiyatları geçtiğimiz hafta 24 lira 50 kuruş ile 24 lira 75 kuruş arasında kapanırken bugün itibari ile 24 lira ile başlangıç yaptı.

2020 yılı fındık sezonunda Giresun Doğankent ve çevresi kalite fındık, serbest piyasaya 22 lira ile açılış yaparken geçtiğimiz olduğumuz aylarda 26 liraya kadar çıkmıştı. Günümüzde ise fındık ihracatında yaşanan düşüş nedeniyle serbest piyasada fındık 24 liraya kadar düşüş yaşadı. Toprak Mahsulleri Ofisi ise sezon başında Giresun kalite fındık için 22 lira 50 kuruş, Levant kalite fındık için ise 22 lira olarak belirlediği fındık alım fiyatlarını dengede tutuyor.

Doğankent'te Fındık ticareti yapan Bayrak Fındık yetkilisi Abdurrahman Bayrak, ihracatta düşüşler yaşandığını belirterek, fındık fiyatı bugün itibari ile 25,00 TL'den 24,00 liraya kadar gerileyerek işlem görmeye başladı. Özellikle ihracatta yaşanan azalmanın fiyatları düşürdüğünü düşünüyorum. Önemli bir ihraç ürünü olan fındık, yurt dışında İtalya ve İspanya gibi ülkelerde de yetiştirildiği için geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre fındık ihracat azaldı. Çünkü yurt dışındaki fındık rekoltesi geçen yıla göre yüksek. Şu an iç piyasada da durgunluk yaşanıyor. Üreticimizde pazara fazla fındık indirmedi. Bugün 24 lira fiyattan alım yapıyoruz şeklinde sözlerini bitirdi.
Kaynak: harsitvadisi.com