Yayla Yolu ve Navlun


935

Doğankent'ten 6:00-6:30 sıralarında yayla yolculuğuna çıkan kamyonlar köy altlarından yük ve yolcuları toplayarak yayla yolunu tutuyorlardı.

Uluköy Gücükdene bugünkü haliyle Yeşilköy köyündeki Kamil Genç'in kahvesinde mola verilerek çay içtikten donra yola devam edilirdi. Elcüvez alanının başındaki virajda bulunan düzlükte eğlenerek yolculardan navlun toplanırdı. Parası olanlar navlunlarını verir, olmayanlar veresiye defterine yazdırırlardı.


Bir navlun toplama yerinde Osman Temel'e yolcunun biri parası olmayınca beni yaz demiş. Osman Temel ise ora kardeşim ben hoca mıyım ki seni yazayım demiştir. Yaylaya yolcuları ile sağ selim çıkan kamyoncular, oba oba dolaşıp yük ve yolcularını dağıtmanın gururunu yaşarlardı.


Yolculuk sırasında ilginç olaylarda olurdu, Bunlardan biri Osman Temel yönetimindeki olan olay, Osman Şıhlı rampasını araba ile çıkarken araç hararet yapar. Araçtan dumanlar yükselince Temel aracı rampanın başında geniş yere çeker. Yolculardan bir tanesi merakla ora amca ne oldu dediğinde Temel, araç rampa çıktı terledi demiştir.

Yayla yolunda Osman Temel haricinde, Kasapgilin Yaşar Patan, Çolağın Ahmet Efe, Cemal Efe, Fahrigilden Hüseyin Özden, Hacı Özden ve Çete Ali Yakupoğlu kamyonları ile yolcu taşırken minibüs ve kamyonetlerle de yolcu taşıyanlar oluyordu.

Kaynak: harsitvadisi.com